Top News – Turqia prodhon tankun e saj!/ Ashtu si dronët Bayraktar, gati për betejë
24/03/2023 19:11

Përvec dronëe Bajtaktar, të cilët po përdoren masivisht në fushëbetejë në Ukrainë,.Turqia, është gati të furnizojë ushtrinë me një tank të ri që ka arritur në fazën e prodhimit masiv. Përfundimi i testimit të tankut nga ushtria turke pritet të kryhet deri në vitin 2024 ndërsa në vitin 2025 do të fillojë prodhimi masiv i tankut me motor vendas. Kompania që po prodhon tankun BMC Defense, është një kompani 100 për qind turke. Menaxheri i Bordit Ekzekutiv të kompanisë Murat Yalcıntas tha se të drejtat e pronësisë të tankut i përkasin Turqisë. Ka interes nga disa vende mike dhe aleate për të blerë tankun Altay, tha Yalcintas, duke shprehur hapur për eksportimin e tankut pas miratimit nga Ministria e Mbrojtjes Kombëtare Yalcintas pohoi se tanku ka pësuar ndryshime të rëndësishme që nga dizajni i tij fillestar në vitet 2000, ku ka shumë përmirësime bazuar në mësimet e nxjerra nga betejat gjatë dy dekadave të fundit. Si rezultat, me gjithë vonesat, tanku I ri tani është plotësisht i pajisur dhe i miratuar për prodhim masiv.

Top News – Ukraina, gati për të shkatërruar Rusinë!/ Zelenski- Ushtria do të nisë kundërofensivën
03/06 12:51
Top Channel/ Trazira në Gjermani, sulmohet policia- “Digjet” Lajpcigu për një “studente”!
03/06 12:18
Top News – Bilanci i luftës në 500 ditë, Rusia ka humbur mbi 200 mijë trupa në luftën ndaj Ukrainës
03/06 12:13
Top News – Arrestohet prifti grek, ngacmoi seksualisht një fëmijë 12-vjeçar
03/06 12:09
Top News – Përplasjet fatale të trenave/ Në 42 vitet e fundit, rreth 2 mijë viktima në Indi
03/06 12:07
Top Channel/ Përplasen tre trena, 260 të vdekur në Indi: “Katastrofë njerëzore”!
03/06 11:52
Top News -Më shumë se 200 viktima dhe 700 të plagosur/Bilanc tragjik nga përplasja e trenave në Indi
03/06 11:41
Top Channel/ Blinken: Në Ukrainë, s`ka armëpushim po nuk tërhoqi trupat Rusia!
03/06 11:37
Top Channel/ Trazirat në veri të Kosovës, reagon Shtëpia e Bardhë: Ulni urgjentisht tensionet!
03/06 11:35
Top News – Qëllohet me armë në banesën e tij/ Vritet në rrethana misterioze i riu shqiptar në Itali
03/06 11:30
Top Channel/ Përplasen dy anije! Mjeti i dëmtuar s’pranon ndihmën greke, por shkon në brigjet turke
03/06 11:10
Top News – Gjithë mbretërit e botës në një vend / Si në përralla…princi martohet me arkitekten
03/06 09:00
Top News – Putin nën sulm, shpërthime masive / Britaniket Storm Shadow godasin portin e pushtuar
03/06 08:45
Top News – Rrëzohet reklama, vret një person / Stuhi e frikshme rëre në Egjipt, pesë të lënduar
03/06 08:30
Top Channel/ Vizita e parë pas kurorëzimit, Mbreti Charles III takim me presidentin e Rumanisë
02/06 22:15
Top Channel/ Çështja e Manhatanit nuk është problemi i vetëm ligjor, tre hetime të tjera për Trump
02/06 21:50
Top Channel/ Akuza për Trump! Prokurorët kanë siguruar një audio-regjistrim për dokumente sekrete
02/06 20:15
Top News – Rusia- Kriza më e rrezikshme në Kosovë!/ Moska akuzon NATO, mbështet Vuçiç pa kushte
02/06 20:12
Top News – Kërkohet shkarkimi i Putin!/ E pabesueshme, thirrja në televizionin shtetëror
02/06 19:20
Top Channel/ Të shtëna me armë zjarri në Francë! Humb jetën 19-vjeçari, vetëdorëzohet autori
02/06 18:15