Top News – Temat e takimit/ Lajçak: Pretendimet financiare
16/09/2020 20:15

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic, kanë rënë dakord që negociatorët e tyre të vazhdojnë me zgjidhjen e çështjeve të pretendimeve të ndërsjella financiare dhe të rregullimeve për komunitetet joshumicë. “Të dyja temat janë shumë komplekse. Kjo është arsyeja përse ne do t’i diskutojmë pretendimet financiare nesër dhe rregullimet për komunitetin joshumicë në ditët e ardhshme”, shkroi Lajçak në Tëitter. Të enjten në Bruksel do të zhvillohet një raund i ri bisedimesh mes kosovës dhe serbisë, në nivel ekspertësh. Por ndërsa lajcak prezanton temat, shefi i zyrës për kosovën në qeverinë e serbisë, marko gjuric, thotë se temë e parë të enjten do të jetë asosacioni i komunave me shumicë serbe. Këto pretendime të beogradit kanë ndezur debate në Kosovë, ku presidenti hashim thaci tha se diskutimi i asosacionit do të ishte një gabim i madh ndërkohë që kryeministri Avdullah Hoti thotë se kjo nuk është në diskutim.

Top News – Prokuroria speciale/ Valë arrestimesh në Kosovë
25/09 18:23
Top News – Maqedonia në BE/ Bullgaria tenton ta bllokojë
24/09 20:00
Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09 15:05
Top News – Maqedonishtja s’ekziston! Sofja, bllokadë Shkupit për në BE
24/09 12:28
Top News – Vuçiç dhe Hoti/ Takimi i radhës, në pikëpyetje
23/09 19:24
Top News – Viktimat e Covid 19/ Rënie në Kosovë, nuk lëviz Maqedonia
23/09 17:07
Pritet stuhi edhe në Sarandë/ Sinoptikanët grekë paralajmërojnë: Stuhia në veri të Jonit
23/09 12:56
Top News – Grenell në Beograd/ Marrëveshja do të sjellë vende punë
22/09 21:31
Top News – Kosova, asnjë vdekje/ Maqedonia drejt masave të reja
22/09 21:29
Top News – Vuçiç tërhiqet sërish/ Nuk jemi afër zgjidhjes politike
22/09 18:58
Ekskluzive/ Dosja e Hagës. Ja akuzat për Thaçin, Veselin dhe kupolën e UÇK
22/09 15:09
Top News – Deklarata e Grenell: Nuk duam fjalë boshe!
22/09 00:20
Top News – Diplomati për Serbinë/ S`ka ç`bën, do ta njohë Kosovën!
21/09 23:18
Top News – Vuçiç për Kosovën/ Jemi për zgjidhje kompromisi
21/09 22:47
Top News – Maqedoni, Covid/ Rrëmbehet i vdekuri nga spitali
21/09 18:24
Top News – Ambasadori në Serbi/ Izraeli njohu Kosovën me 4 shtator
21/09 17:02
Top News – Fyen shqiptarët/ Ndalohen 16 të rinj maqedonas
21/09 11:50
“Shqiptari i mirë, shqiptari i vdekur”/ Maqedonasit thërrasin në kor kundër dasmorëve shqiptarë
21/09 09:43
Top News – Covid, Maqedoni e Veriut/ Rikthehet në ditët e ‘keqija’
20/09 20:03
Top News – Tensionet me Greqinë/ Erdogan: Gati të takoj Micotaqis
18/09 19:06