Top News – Tema e asociacionit/ Gjuric “nxjerr bllof” Lajcakun
17/09/2020 13:03

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuric deklaroi se në takimin e sotëm në Bruksel do të diskutohet për Asocacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë. “Tema e parë në rendin e ditës do të jetë Asociacioni i komunave me shumicë serbe. Së paku, për palën serbe”, shkroi ai në Twitter, duke iu përgjigjur një postimi të të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, i cili tha se do të bisedohet për pretendimet e ndërsjella financiare midis dy vendeve. Edhe vetë kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ishte shprehur se kjo temë nuk do të diskutohej gjatë ditës. Dy delegacionet e ekspertëve takohen sot në Bruksel për një raund të ri bisedimesh. Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçic, janë takuar në 7 shtator në Bruksel, ku është hapur edhe tema e asociacionit në fjalë. Krijimi i tij është parashikuar me Marrëveshjen e Brukselit të vitit 2013, të arritur në dialogun Kosovë-Serbi, por Gjykata Kushtetuese e Kosovës konstatoi se parimet për të nuk janë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, edhe pse tha se ato mund të harmonizohen me një akt ligjor të Qeverisë së Kosovës.

Top News – Shtimi i infektimeve/ Edhe Kosova me masa të reja
31/10 16:44
Uji ka dalë në tokë dhe ndërtesat janë rrënuar, çfarë ka mbetur në ishullin grek Samos pas tërmetit
30/10 14:33
Top News – Ishte shtruar në spital nga covid/ Vdes kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi
30/10 11:50
Top News – Kërcënimi ndaj Abazovic/ Mali i Zi i drejtohet interpolit
29/10 17:12
Top News – Maqedonia e Veriut/ Nga sot maskat, detyrim dhe jashtë
29/10 09:59
Top News – Maqedoni e veriut/ 561 infektime dhe 22 viktima
28/10 21:59
Top News – Covid, jashtë kontrollit/Shpërthejnë shifrat në Rajon
28/10 16:28
Top News – Brnabiç: Kosova, sfida më e madhe politike
28/10 14:28
Top News – Maqedoni e veriut/ 627 raste të reja dhe 15 viktima
27/10 21:46
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova pa ndryshim, shpërthen Bosnja
27/10 17:38
Top News – Incident në Egje/ Anija greke ndahet në gjysmë
27/10 13:12
Top News – Greqia me masa shtesë/ Shtyhet mbyllja e kufirit shqiptar
26/10 13:13
Tensionet në kulm/ Greqia, note proteste Ankarasë
25/10 17:20
Marrëveshja e detit/ Dendias: Për sa kohë ka vullnet, procesi nuk do të jetë problem
25/10 17:19
Top News – Prishtina për covid 19/Shumë raste se shtuam testet
24/10 12:03
Agimi i artë, arrestohen 36 anëtarë/ U dënuan në gjykimin e partisë në Athinë
23/10 12:22
Top News – Mirëdita, Dobar Dan/ Festivali: Mes forcash policore!
22/10 22:05
Top News – Greqia, rekord rastesh/ Dy rajone vendosen në karantinë
21/10 22:01
Top News – `Çmendet` bilanci i covid/ Maqedonia e veriut, 12 vdekje
21/10 19:40
Top News – Organizatat ndërkombëtare/ Hoti-ne po i vazhdojmë përgatitjet
21/10 17:20