Top News- Streha e Biden në rast lufte bërthamore/‘Mali i Korbit’, aty ku fshihet Pentagoni i nëndheshëm
21/05/2022 21:07

Pushtimi rus i Ukrainës ka ngritur që në ditën e parë të luftimeve sërish kërcënimin e luftës bërthamore, për shkak të mbështetjes së ofruar ndaj vendit të sulmuar nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj perëndimorë. Ndërsa ndihma e huaj, përfshirë pajisjet ushtarake amerikane për Ukrainën po vjen me shumicë anembanë globit, Rusia risjellë edhe njëherë në skenë kërcënimin e armëve bërthamore. Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev paralajmëroi javën e kaluar për rrezikun e "një lufte bërthamore të plotë" në rast të një përplasjeje midis Rusisë dhe Perëndimit, ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë më parë se Rusia "e përdor këtë kërcënim për të shantazhuar botën. ". Në këto kushte, gazeta amerikane Neësëeek, ka zbuluar strehën e famshme për Joe Biden në rast të një lufte bërthamore. Megjithëse shumë aspekte të përgjigjes së SHBA-së ndaj një sulmi bërthamor janë sekrete, një bunker ë Pennsylvania mund të luajë një rol kyç. Kompleksi malor në Malin e Korbit në Adams, shpesh quhet "Pentagoni i nëndheshëm". Qeveria amerikane mund yë operuar nga ky kompleks nëse kryeqyteti i shtetit do të ishte objektiv i një sulmi katastrofik. Raven Rock, i njohur gjithashtu si Site R, u ndërtua në fillim të viteve 1950. Ai njihet po ashtu si "Bunkeri i Harry" sepse u ndërtua për presidentin e atëhershëm Harry Truman, i cili urdhëroi hedhjen e dy bombave atomike në Japoni në sulmin e parë bërthamor në historia.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39