Top News – Shqipëria i kundërpërgjigjet Rusisë/Del raporti për ushtritë e 140 vendeve të botës
23/01/2022 13:47

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO, po rrisin prezencën e trupave të tyre ushtarake në Shqipëri, si një kundërpërgjigje e lëvizjeve strategjike të Rusisë kundrejt Ukrainës. Brigjet e Adriatikut dhe Jonit janë pushtuar nga aeroplanmbajtëset amerikane si dhe nga shkatërruesit e raketave të komanduara, ndërkohë që një investim i madh ushtarak ka nisur të aplikohet në Kuçovë. “Global Firepoëer” ka publikuar indekset e fuqisë ushtarake për vitin 2022, për 140 shtete të Botës. Në rankimin botëror Shqipëria renditet e 115 për nga fuqia ushtarake, nisur nga investimet që janë kryer në bazën ushtarake si dhe numrin e trupave. Në vend të parë qëndrojnë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si vende të cilat kanë pësuar shtim të teknologjive më të fundit ushtarake dhe kanë superioritet krahasuar me shtetet e tjera të botës. Në vend të dytë qëndron Rusia, për t’u pasuar nga Kina, India dhe Japonia.

Top News-9 vjet të tjera burg për Gruevskin / Shembi për hakmarrje godinën e një biznesmeni
20/05 18:34
Top News- Gjermania e do Kosovën në NATO/Si po punon Berlini për anëtarësimin e vendit fqinj
20/05 17:58
Top News- Shitja e shtëpive për një euro / Në Itali është krijuar një ‘Amerikë e Vogël’
20/05 17:20
Top Channel/ Abazovic në PE: Ballkani Perëndimor mund të bëhet Ukraina e re brenda disa vitesh!
20/05 15:26
Top News – BE, ultimatum Serbisë / Michel në Beograd: Vendosni sanksione mbi Rusinë!
20/05 12:52
Top News – Alarmet e rreme për bomba në rajon / Kush është organizata që fshihet pas tyre…?
20/05 11:43
Top News – Serbia, ‘Bjellorusia’ e Ballkanit / Kurti në SHBA: Nuk ka rrugë tjetër veç njohjes
20/05 11:20
Top News- Shqiptari në vrasjen e studentes greke/ Kërkon mëshirë, Apeli e dënon me burg përjetë
20/05 10:44
Top Channel/ ”Kurti: Krahasimi që Putini i bën Kosovës me Ukrainën, është injorancë”!
19/05 15:16
Top News – Scholz kërkon Ballkanin në BE / Ukraina në Bashkimin Evropian, padrejtësi për rajonin!
19/05 12:30
Top News – Makth kërcënimesh me bomba / Serbia: Identifikuam shtetet, ja kush janë fajtorët
19/05 11:38
Top News – Aksidentohet autobusi nga Kosova / 20 të plagosur në Austri, zjarrfikësit në vendngjarje
19/05 11:12
Top News- Vuçiç informon klerikët për presionet!/Presidenti serb – Nyja Kosovë do zgjidhet shpejt
18/05 18:58
Top News- Open Balkan i hap derën Rusisë!/Gjukanoviç dhe Osmani kundër-Duhet Procesi i Berlinit
18/05 16:48
Top Channel/ S`prishim miqësinë me Kosovën për kufirin, Gjukanoviç: Mundësi korigjimi!
18/05 15:11
Top News- Greqia braktis përfundimisht Rusinë! / Fjalimi i fortë i Mitsotakis në Kongresin Amerikan
17/05 21:33
Top Channel/ Burgim të përjetshëm pilotit/ Greqi, Babis Anagnostopoulos vrau gruan e tij Caroline
17/05 09:58
Top News-100 alarme për bombë në Beograd / Mbyllen shkollat, urat dhe qendrat tregtare
16/05 20:01
Top Channel/ Rizgjidhet Tsipras/ Sërish kryetar i partisë “syriza”
16/05 19:35
Top News-Vrasja që tronditi Greqinë / Gjykata shpall fajtor pilotin që mbyti gruan
16/05 18:29