Top News – Shpërthimet në veri të Kosovës… / Ngrihen tensionet në prag të zgjedhjeve të pjesshme
07/12/2022 12:10

Shpërthimet e njëpasnjëshme në një objekt ku ishte vendosur Komisioni Komunal i Zgjedhjeve në Mitrovicën e Veriut kanë bërë që tensionet në këtë pjesë të trazuar të vendit, të rriten sërish. Hija e dyshimit për shpërthimet e përsëritura bie te zgjedhjet e pjesshme që do të mbahen më 18 dhjetor, në katër komunat me shumicë serbe në veri të kosovës. Zyrtarët zgjedhorë shkuan të martën në ndërtesën e komunës së Zubin Potokut, të shoqëruar nga forcat e policisë, por rreth orës 17 nisën shpërthimet. Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha se “në veri të vendit, individë të maskuar kanë sulmuar zyrtarët komunalë të zgjedhjeve dhe zyrtarët policorë me bomba shokuese si edhe kanë qëlluar në ajër”. Pas këtij reagimi, rreth orës 18:00 pati sërish një shpërthim në Mitrovicë të Veriut. Në vendngjarje shkuan policia dhe EULEX. Ekipet e policisë shkatërruan atje një bombë dore që ishte brenda zyrës së Komisionit Komunal Zgjedhor. Burime nga mediat kosovare bëjnë me dije se, pas këtyre incidenteve, reagoi përsëri Policia e Kosovës, e cila përmes një deklarate për shtyp sqaroi situatën dhe tha se aktualisht gjendja në terren është stabilizuar.

Top News – Asgjë tjetër përveç njohjes! Kosovë, opozita: Propozimi i BE, i papranueshëm
27/01 14:44
Top News- Daçiç kërkesë Turqisë ‘kundër’ Kosovës/ ‘Përdorni ndikimin tuaj, të zbatohen marrëveshjet’
26/01 17:37
Top News – Veriu i Kosovës ende pa policë / Shtyhet afati i konkursit për komunitetet jo shumicë
26/01 14:08
Top News – Sofja dhe Shkupi sërish në ‘llogore’/ Bullgaria tërheq ambasadorin nga Maqedonia e Veriut
26/01 12:57
Top News – Vuçiç pranë njohjes së Kosovës!/Presidenti përgatit terrenin për marrëveshje
25/01 19:47
Top News – Si po e kërcënon BE Vuçiç për Kosovën/ ‘Do kthejmë vizat dhe do të heqim investimet’!
25/01 17:55
Top News – ‘Bombë’ politike në Greqi!/ Mitsotakis ‘testohet’ pas skandalit të përgjimeve
25/01 16:03
Top News – Arrati si në filma, shqiptari e greku kundërvajtje në autostradë
25/01 15:06
Top News – Të gjithë kërkojnë Asosacionin…! Pas SHBA, edhe Gjermania: Të hidhen hapa përpara
25/01 14:50
Top News- Vrau ‘Amerikanin’, kapet në Greqi 38-vjeçari shqiptar
25/01 10:56
Top News – SHBA ‘presion’ Kurtit: Prano planin franko-gjerman
25/01 10:47
Top News – Asociacioni, pastaj pakti me Serbinë!/ SHBA nis punën, Kryeministri Kurti kundër
24/01 20:36
Top News – Ekzekutohet veterani i UÇK/ Vrasje, 300 mijë euro rryshfet e lidhje me politikën
24/01 16:58
Top News – Anijet e NATO pranë Shqipërisë!/ Luftanije amerikane dhe turke në Adriatik
24/01 16:54
Top Channel/ Serbët në Mitrovicë, protestë kundër Vucicit: “Por nuk duam as policët e Kosovës”!
24/01 12:10
Top News – Vuçiç me shpatulla pas murit! ’Më thanë-prano planin franko gjerman, përndryshe…’
24/01 11:52
Top News – Shqiptarët, në kurth nga kamerat/ Itali, i zoti i shtëpisë njoftoi karabinierët
23/01 21:50
Top News – Vrasja e ‘amerikanit’ në Greqi/ Zbulohen emrat e shqiptarëve të përfshirë
23/01 21:34
Top News – Incident në Veri të Kosovës / Serbi sulmoi policinë, plagoset
23/01 21:17
Top News – Borrell informon BE për Kosovën/ ‘Presim nisjen e planit evropian për paqen’!
23/01 20:31