Top News – SHBA i bën presion Malit të Zi / Bashkohuni me Open Balkan, të gjithë ose do dështojë!
19/01/2022 14:28

Partnerët perëndimorë të Malit të Zi, i kanë kërkuar autoriteteve të mos hezitojnë për t’iu bashkuar nismës Open Balkan, të ndërmarrë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia – thotë Zlatko Vujovic, shef i qendrës për monitorim dhe kërkime Cemi. “SHBA ka shfaqur dëshirën që Mali i zi të jetë anëtar i kësaj nisme, edhe pse një gjë e tillë nuk mund të jetë në interes të vendit. Kaq shumë vende të pastabilizuara në një projekt të vetëm, do të destabilizonin dhe shkatërronin vetë projektin. Këto vende, thjeshtë nuk janë në nivelin e zhvillimit që nevojitet për objektiva të tilla, kaq ambicioze”, thotë ai. Vujovic pretendon se skema, që përfshin heqjen e barrierave mbi lirinë e lëvizjes së mallrave dhe njerëzve mes vendeve të ballkanit, ka rreziqe që janë të vështirë të eleminohen për momentin për shkak të kufizimeve të vendeve të përfshira. “Heqja e pikave të kalimit kufitar, jo vetëm do të mundësonte lëvizjen e lirë dhe të pakontrolluar të mallrave dhe njerëzve por do të hiqte edhe pengesat për trafikantët e lëndëve narkotike apo cigareve”, shton ai.

Top News-Kokainë në paketat me cigare në Itali/8 të arrestuar, mes grupit kriminal dhe një italian
26/05 21:56
Top News- Greqia ka frikë, dërgon letër në OKB/‘Turqia na ka kërcënuar me luftë për ishujt Egje’
26/05 21:52
Top News- Serbët kërkojnë shpërbërjen e Bosnjës/Britania paralajmëron për kthim në ‘kohë të errëta’
26/05 17:49
Top News – Përballja për kufirin detar në Hagë/Asi nën mëngë i Greqisë, a është gati Shqipëria
26/05 14:42
Top News – NATO me sytë nga Ballkani / Pas luftës në Ukrainë, shqetësim për paqen në rajon
26/05 12:49
Top News – Nga shkëndijat deri te miqësia… / Kur Vuçiç mbronte Ramën nga kritikat e Kurtit…
26/05 12:08
Top News – Gjermania do qëndrojë në Kosovë / Vazhdon misionin ushtarak në kuadër të KFOR-it
26/05 11:33
Top Channel/Vucic, ftesë Abazovicit:”Bashkohuni me “Ballkanin e Hapur”!
25/05 22:18
Top News – Vuçiç fton Abazoviç në ‘Open Balkan’ / Takohen në Davos: Të gatshëm për bashkëpunim
25/05 13:22
Top News – Kurti dhe Vuçiç, përballje në Davos / Në të njëjtin panel në Forumin Ekonomik Botëror
25/05 12:44
Top News- Serbia merr ‘bekimin’ e SHBA/Deklarata e ambasadorit Christofer Hill në Beograd
23/05 17:28
Top News-Zbardhet vrasja me eksploziv e shqiptarit/Aleks Rrapo u ekzekutua 8 vite më parë në Greqi
23/05 12:59
Top News – Pensionet e shqiptarëve në Greqi / Rifillojnë bisedimet, krijohet komisioni teknik
23/05 12:26
Top News- Një autostradë mes për mes Malit të Zi/Projekti që mund të çojë në falimentimin e vendit
22/05 14:50
Top News- Lija e majmunit, në kufi me Shqipërinë/Rasti i parë në Greqi, turisti dërgohet në urgjencë
22/05 13:14
Top News- SHBA mesazh të prerë Serbisë/‘Mos bëni krahasime mes Ukrainës dhe Kosovës!’
22/05 13:09
Top News- Kush do t’i marrë 100 avionët F-35! / Greqia dhe Turqia në garë për të sunduar rajonin
21/05 19:36
Top News-Greqia nuk harron, Meta jashtë axhendës/Ministri Dendias në Tiranë për një mision Ballkanik
21/05 17:42
Top News-9 vjet të tjera burg për Gruevskin / Shembi për hakmarrje godinën e një biznesmeni
20/05 18:34
Top News- Gjermania e do Kosovën në NATO/Si po punon Berlini për anëtarësimin e vendit fqinj
20/05 17:58