Top News – Serbia kusht për largimin e ushtrisë!/ Kosova të largojë policinë nga komunat e Veriut
02/06/2023 20:13

Serbia nuk do të tërheqë ushtrinë nga kufijtë e Kosovës nëse nuk largohet policët nga Veriu. Sekretari shtetëror i Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Starovic, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës do të ishte një hap kyç, i cili do të pasohej me rivlerësimin e situatës së sigurisë nga Serbia. Për shkak të tensioneve në veri të Kosovës, autoritetet në Serbi, më 26 maj, shpallën vendosjen e Ushtrisë së Serbisë në “shkallën më të lartë të gatishmërisë luftarake”, gjatë së cilës ata dislokuan njësi dhe pajisje luftarake në kufirin me Kosovën. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kërkoi po ashtu që Qeveria e Kosovës të tërheqë forcat policore nga veriu, ndërsa Qeveria e Serbisë të ulë gatishmërinë luftarake të ushtrisë. Staroviq tha se vendimi për ngritjen e gatishmërisë luftarake të Ushtrisë së Serbisë është masë parandaluese. Ai vlerësoi se gjendja e sigurisë në veri të Kosovës është ende e tensionuar. “Lëvizja kryesore që do të duhej të ndodhte është tërheqja e njësive speciale të Policisë së Kosovës. Ata nuk e kanë vendin aty. Vetë prania e tyre në veri është një faktor serioz jostabiliteti. Ata duhet të tërhiqen”, tha Staroviq. Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, më 2 qershor, ka kërkuar shpalljen e zgjedhjeve të reja lokale në komunat në veri të Kosovës, pjesëmarrjen e serbëve në to dhe fillimin e punës për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Top News – Ishin bllokuar në Banjskë / Kthehen shtetasit maqedonas, shoqërohen nga policia
25/09 15:15
Top News – Gjendet i vrarë edhe një serb tjetër / Makinë me armë 1.5 km larg Manastirit të Banjskës
25/09 15:15
Top News – Lajçak thërret ‘Quintin’ / Edhe Escobar në takim, ‘alarm’ për Kosovën
25/09 15:04
Top News – Rusia reagon për Kosovën / Zëdhënësi i Putinit: ’Po vëzhgojmë nga afër situatën’
25/09 14:17
Top News – ‘Terroristët u kthyen në Serbi’ / Dy serbë të plagosur po trajtohen në Novi Pazar
25/09 12:49
Top News – 10 serbë të vrarë në veri…Njësia speciale e Kosovës merr nën kontroll manastirin
25/09 12:49
Top News- Heroi që ra në mbrojtje të atdheut/ Emri i Afrim Bunjakut shfaqet në ‘Times Square’
25/09 12:32
Top News – BE dështoi me ndërmjetësimin / Kurti kërkon format të ri në dialogun me Serbinë
25/09 12:04
Top News – Lajçak, i tronditur nga sulmi në veri: ’Do ta gjej një rrugë përpara për dialogun’
25/09 11:50
Top News – ‘Sulm i tmerrshëm’ mbi Policinë! Reagojnë ndërkombëtarët, apel për kthimin e qetësisë
25/09 11:50
Top News – Me mjete të blinduara në Manastir / Kurti kundër Vuçiçit: ‘Formacion profesionist’
25/09 11:40
Top News – Kush e orkestroi sulmin në veri? Analistët: Sulmuesit, ‘të strukturuar dhe të përgatitur’
25/09 11:22
Top News – KFOR dha leje për vrasjen e serbëve! Vuçiç fajëson NATO-n dhe Kurtin: Fajtor për çdo gjë!
25/09 11:12
Top News- Terroristë në manastirin e saj / Kisha Serbe-Hynë me forcë, dënojmë aktet e dhunës
24/09 16:28
Top Channel/ Tensionet në veri të Kosovës! Numër i lartë reagimesh, akuza kundrejt Serbisë
24/09 15:41
Top News – ’30 specialë serbë në veri, Borrell flet për ‘gangsterë’: Të provohet autorësia e Serbisë
24/09 15:38
Top News – Serbia ngre ushtrinë në këmbë / Tensionet në veri, Beogradi lëviz trupat drejt Kosovës
24/09 15:29
Top News – E tërheq zvarrë eskavatori, humb jetën i riu shqiptar në Greqi
22/09 15:50
Top News – Gërvalla i përgjigjet Vuçiçit: Pavarësia e Kosovës nuk shkel kartën e OKB-së
22/09 11:36
Top News – Escobar paralajmëron pasoja / I shqetësuar nga mesazhet që vijnë nga Prishtina
22/09 11:26