Top News – Serbët ‘pushtojnë’ komunat në veri / Policia e Kosovës konfirmon: Protestat vazhdojnë
29/05/2023 10:07

Policia e Kosovës tha se ruan rendin, teksa grupe të serbëve po protestojnë në Zveçan, Leposaviq dhe Zubin Potok, komuna në veri të Kosovës të banuara me shumicë serbe. Sipas Policisë së Kosovës, protestuesit në Zveçan kanë tentuar të hyjnë “me dhunë në objektin” e kësaj komune. “Para objektit të komunës së Zveçanit, protestuesit duke shfaqur dhunë dhe duke hedhur gaz lotsjellës kanë tentuar të kalojnë kordonët e sigurisë për t’u futur me dhunë në objektin e komunës, ku policia është detyruar të përdorë mjetet e ligjshme, si sprej-in, për të ndaluar protestuesit dhe për të vënë situatën nën kontroll”, u tha në njoftimin e Policisë. Policia ftoi serbët që të protestojnë në mënyrë të qetë “dhe të mos bien pre e provokimeve të mundshme”. Serbët vazhdojnë kështi të kundërshtojnë zgjedhjen e kryetarëve të rinj shqiptarë. Ata edhe më 26 maj, kishin tentuar që të parandalonin hyrjen e kryetarëve në zyrat e tyre, por ishin përleshur me policinë, e cila kishte përdorur shok-bomba dhe gaz lotsjellës. Zgjedhjet lokale në veri u mbajtën më 23 prill të këtij viti, pasi nëntorin e kaluar, krerët e katër komunave veriore, nga Lista Serbe - partisë më të madhe të serbëve të Kosovës - dhanë dorëheqje. Kjo parti i braktisi të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të vendimit të Qeverisë në Prishtinë për të kryer procesin e riregjistrimit të makinave me targa ilegale serbe. Zgjedhjet u bojkotuan nga popullata shumicë serbe në atë zonë, e cila tani nuk i pranon rezultatet, përkatësisht kryetarët e rinj.

Top Channel/ Përse FSK nuk shkon dot në veri të Kosovës, Kurti “ultimatum” Serbisë!
30/09 15:12
Top News – Kurti thirrje Vuçiç/ “Dorëzo kriminelët, të ekstradohen në Kosovë”
30/09 14:48
Top News- Borrell i ashpër me Serbinë: Tërhiq menjëherë ushtrinë, grumbullim shqetësues
30/09 14:25
Top News-Ish-koloneli amerikan, Gian Gentile/ Sulmuesit në Banjskë si këmbësori ushtarake
30/09 12:26
Top News- Rama thirrje Kurtit e Vuçiç: Veproni me përgjegjësi e maturi, mbrojmë Kosovën
30/09 12:08
Top News-‘Frikë’ nga vendosja e ushtrisë në kufi/Albin Kurti telefonon SHBA, kërkon ndihmë të shtuar
30/09 11:54
Top Channel/ Radoicic shpëton Vucicin, merr përsipër sulmin-Svecla: Të ekstradohet urgjentisht!
30/09 11:13
Top Channel/ Kardiologët në protestë/ Kosovë, pakënaqësi për menaxhimin e spitalit
29/09 19:55
Top Channel/ Radojcic jep dorëheqjen në Beograd/ Policia e Kosovës i bastis pronat në veri
29/09 19:34
Top News – Sulmuan Policinë e Kosovës/ Familjet e terroristëve serbë kërkojnë trupat e pajetë
29/09 19:25
Top News – Pas sulmit në Veri/ Osmani- Ndërkombëtarët t’i kërkojnë llogari Serbisë
29/09 18:40
Top Channel/ NATO miraton forca shtesë për Kosovën: Çelësi i sigurisë dialogu
29/09 18:37
Top Channel/ Radojcic jep dorëheqjen në Beograd/ Policia e Kosovës i bastis pronat në veri
29/09 15:27
Top Channel/ Zjarri në lokalin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, rrezikohet Mjekësia
29/09 12:23
Top Channel/ Vazhdon “gjuetia” ndaj Radojçiç! Bastisen disa objekte në veri të Kosovës
29/09 12:18
Top News – Vizita e presidentit në Gjermani, Kazakistani premton sanksione ndaj Rusisë
29/09 08:30
Top News- Kurti i thotë ‘Jo’ Ramës / Propozimi për KFOR-in në Veri
28/09 23:09
Top News – EULEX përgënjeshtron Serbinë / ‘Nuk u penguam nga Policia e Kosovës në Banjskë’
28/09 22:14
Top Channel/ Kosova: Duam hetim ndërkombëtar/ Rezoluta e kuvendit kërkon ekstradimin e terroristëve
28/09 19:38
Top News- Kosova po heton përfshirjen ruse në sulm/ Sveçla: Kemi gjetur disa dokumente të dyshimta
28/09 19:21