Top News – Sa lekë fitojnë deputetët?/ Vetëm në shkurt, 13 milionë përfitime financiare
13/04/2021 13:02

Fushata elektorale nuk është thjesht një ballafaqim idesh, programesh dhe vizionesh, por edhe një garë për një kontratë pune. Sipas listpagesave të deputetëve publikuar në faqen zyrtare të kuvendit, politikanët shqiptarë i kushtojnë jo pak buxhetit të shtetit Shqiptar. Sipas të dhënave zyrtare të këtij institucioni, paga mesatre bruto e një deputeti shqiptar arrin në nivelin 140 mijë lekë të reja në muaj. Krahasuar me nivelin e pagës mesarare bruto në Shqipëri, që është vetëm 54 951 lekë, pagat e deputetëve janë rreth 5 herë më të larta se mesatarja në Shqipëri. Krahas pagave mujore, parlamentarët kanë edhe përfitime të tjera financiare. Vetëm për muajin shkurt të këtij viti, buxheti i shtetit ka harxhuar rreth 13 milionë lekë për përfitime financiare. Këto përfitime përfshijnë: rimbursimi i shpenzimeve telefonike, rimbursimi i qerasë së banesave, dieta ushqimore, shpenzime udhëtimesh, rimbursim i karburantit etj.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29