Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05/2021 14:57

Rusia po përgatitet të dërgojë ‘kozmonauten Barbie’ në hapësirë për të parën herë në përpjekje për të inkurajuar më shumë vajza që të hedhin sytë nga shkenca. Në ekuipazhin e përzgjedhur për misionin përfshihet edhe një balerinë dhe një aktore, që do të marrin pjesë në një film që do të xhirohet këtë vit në stacionin hapësinor ndërkombëtar. Shefi i agjencisë hapësinore ruse, Dimitry Rogozin, insistoi se Anna Kikina, 36 vjec, të zërë një vend në misionin e ardhshëm dhe ajo pritet të marrë pjesë madje edhe në një të ashtuquajtur ‘ecje në hapësirë’. Një kukull e re barbi është bërë më herët këtë vit, me imazhin e Kikinës, dhe tani vendi i saj i shumëpritur në një mision në ISS, në 2022, është konfirmuar. Në fakt, që nga 2016-ta, ajo është e vetmja grua kozmonaute në trajnim, një situatë që agjencia ruse do ta përmirësojë duke inkurajuar vajzat ruse se cdo ëndërr mund të bëhet realitet, thjeshtë duhet të besosh tek vetja dhe të ecësh përpara. Vetëm katër nga gjithsej 124 kozmonautë sovjetikë apo rusë kanë qenë femra. Raportet thonë se shefi i Roscosmos, Rogozin, ka urdhëruar personalisht qendrën e trajnimit të kozmonautëve që të përfshijë Kikinën në ekuipazhin e radhës të anijes soyuz që do të udhëtojë drejt stacionit hapësinor ndërkombëtar në 2022.

Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37