Top News – Raketa kineze jashtë kontrollit/ Mund të bjerë në tokë, frikë për pasoja të rënda
04/05/2021 15:42

Një pjesë e një rakete gjigande që lëshoi modulin e parë kinez të stacionit të saj hapësinor Tianhe, po kthehet në tokë dhe mund të hyjë në mënyrë të pakontrolluar në atmosferën e tokës në një pikë të pacaktuar. Bërthama 30 metërshe e raketës Long March 5B lancoi modulin Heavenly Harmony në orbitën e poshtme të tokës më 29 prill, nga Uenchang, në provincën Hainan të Kinës. Vetë Long March 5B më pas hyri në një orbitë të përkohëshme duke krijuar mundësinë e një prej kthimeve më të mëdha në histori të pakontrolluara. Disa ekspertë druajnë se ajo mund të bjerë edhe në një zonë të banuar. “Kjo është dicka e keqe”, tha Jonathan McDoëell, astrifizikant në qendrën e astrofizikës në universitetin e harvardit. “Herën e fundit që kina lancoi një raketë Long March 5B, pjesë të mëdha metalike fluturuan në qiell duke dëmtuar madje disa ndërtesa në bregun e fildishtë”, tha ai. Pjesa më e madhe e tyre u dogjën në hyrjen në orbitë por kishte edhe copa të mëdha metali që goditën tokën. Jemi me fat që askush nuk u lëndua”. Të martën, bërthama po qarkullonte në orbitë rreth tokës për cdo 90 minuta me një shpejtësi prej më shumë se 27 mijë kilometrash në orë në një lartësi prej mbi 300 km. ushtria amerikane po e monitoron atë dhe udhëtimi i saj mund të shihet edhe në disa ëebsite. Që nga fundjava ndërkohë ajo ka humbur rreth 80 km lartësi. Sidoqoftë, shpejtësia e saj e bën të pamundur të parashikohet se ku ajo do të ulet kur atmosfera e tokës ta tërheqë poshtë. Ekspertët shpresojnë që pjesët të bien në det duke qenë se oqeanet mbulojnë 71 për qind të planetit. Nëse ato do të binin në tokë, do të kishim një situatë ekuivalente me rrëzimin e një avioni, me mbetjet e përhapura në një hapëisrë të gjerë. Që nga 1990, asgjë mbi 10 tonë nuk është lënë të hyjë në orbitë në mënyrë të pakontrolluar. Ndërkohë që bërthama e Long March 5B peshon rreth 21 tonë.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46