Top News – Protesta në Hong Kong/ Policia përdor gazin lotsjellës mbi qindra demonstrues
24/05/2020 13:15

Policia në Hong Kong ka përdorur gazin lotsjellës kundër protestuesve që merrnin pjesë në demonstratën e parë pro demokracisë që kur Kina njoftoi planet për të aplikuar një ligj të ri për sigurinë në territor. Qindra demonstrues marshuan në qendër të qytetit. Më herët, 200 politikanë nga e gjithë bota, lëshuan një deklaratë për shtyp në të cilën kritikonin planin e kinës. Firmëtarët e quajtën atë një sulm të gjerë mbi autonominë e qytetit, sundimin e ligjit dhe liritë themelore. Kina po kërkon të miratojë një ligj që ndalon tradhtinë, ndarjen dhe subversionet në territor. Ajo ka hedhur poshtë akuzat se legjislacioni do të dëmtonte investimet e huaja në Hong Kong, një qendër të rëndësishme financiare, dhe ka paralajmëruar që vendet e tjera të mos përzihen.

Top News – Presidenca gjermane/ Prioritet zgjerimin e BE-së
04/07 16:25
Top News – Washington redskins/ NFL, do rishqyrtojë emrin e ekipit
04/07 16:24
Top News – Gara me triçikla/ Sri Lanka, mbahet edicioni i 4-t – Pa koment
04/07 16:19
Top News – Spanjë, rëndohet situata/ Rikthehet pjesërisht izolimi
04/07 16:17
Top News – S`mjafton Covid/ Japoni, përmbytje “apokaliptike”
04/07 16:17
Top News – Irani, vendimi/ Kush s`mban maskë, do të…
04/07 15:58
Top News – Putin tallet me flamurin “ylber” të ngritur nga Ambasada Amerikane në Moskë
04/07 15:31
Top News – 4 korriku/ Majemi mbyll plazhet – Pa koment
04/07 14:23
Top News – S’hapen palestrat/ Britanikët, ushtrime jashtë – Pa koment
04/07 14:23
Top News – Afrika e Jugut/ Feston hapjen e restoranteve – Pa koment
04/07 14:14
Top News – Turizmi në Greqi/ Plazhet e Athinës mbushem plot – Pa koment
04/07 14:14
Top News – Trump flet në Malin Rushmore: Ky sulm ndaj lirisë sonë duhet të ndalet, dhe do të ndalet!
04/07 12:12
Top News – Turqia dhe Franca, ‘përleshje me fjalë’
04/07 11:42
Top News – SHBA, infektimet/ Pozitive e fejuara e djalit të Trump!
04/07 11:41
Top News – Itali, sipërmarrësi/ Me Covid, shkon në festë ditëlindje
04/07 11:40
Top News – Dhjetëra të vdekur nga përplasja e trenit me furgon në Pakistan
04/07 11:04
Top News – I digjet uzina atomike/ Irani: Kujdes, do hakmerremi!
03/07 20:57
Top News – Ilaçi kundër covid/ Merr autorizimin e BE-se
03/07 20:55
Festë në pandemi/ Dita e pavarësisë do të jetë ndryshe për Amerikanët
03/07 20:05
Top News – Rriten rastet e covid-it/ Rrikthehet emergjenca në Beograd
03/07 19:12