Top News – Presidenti ukrainas/ Ndëshkim për ata që dhanë Krimenë
20/10/2020 21:07

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, tha se ata që kanë lejuar Rusinë ta aneksojë ilegalisht Krimenë, në vitin 2014, duhet të mbajnw përgjegjësi. Nw njw fjalim para parlamentit, Zelenskiy nuk përmendi askënd me emër, por duket qartw se aludoi pwr zyrtarët që morën pushtetin pas protestave anti-qeveritare në Ukrainë, tw cilat çuan në rrëzimin e presidentit pro-rus, Viktor Yanukovych, në fund të shkurtit, 2014.“Ata që hoqën dorë nga Krimea pa luftë, duhet të pergjigjen sot”, tha Zelenskiy, për të shtuar se qeveria e tij është duke bërë “gjithçka të mundur” për ta rikthyer rajonin nën kontrollin e Ukrainës.“Jemi duke ndërtuar një ushtri që do të jetë në gjendje ta mbrojë Ukrainën në terren, në det, në qiell, në hapësirën kibernetike, në mënyrë që askush të mos e shkelë sovranitetin tonë, integritetin territorial, ose të marrë pjesë të territorit ukrainas pa asnjë të shtënë me armë”, tha presidenti. Moska e aneksoi Krimenë në vitin 2014, kur edhe nisi mbështetjen për separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës. Mbi 13,200 njerëz u vranë në luftimet e vazhdueshme atje mes forcave qeveritare të Ukrainës dhe separatistëve.

Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46
Top News – Greqi, 87 viktima/ Covid, mbi 2 mijë raste të reja
25/11 22:32
Top News – Në Itali, ditë e zezë/ 722 viktima në 24 orët e fundit
25/11 19:02
Top News – Befason kërkuesi britanik/ Zbulon shtëpinë e Jezu Krishtit
25/11 17:09
Top News – Koronavirusi në Austri/ Në janar, nis vaksinimi masiv
25/11 16:06
Top News – “Sasi gjigante droge”/ Ishte thjesht detergjent pluhur
25/11 15:41
Top News – Zyrtarët rusë në alarm/ Pengohet sulmi i ISIS-it në Moskë
25/11 14:04
Top News – Skenari i frikshëm/ E ardhmja e Islandës, pa akullnaja
25/11 14:04
Top News – Frikë në Berlin, makina përplaset me rrethimin e zyrës së Merkelit
25/11 13:45
Top News – Dhimbja e Meghan Markle-it/ Dukesha humbi fëmijën e dytë
25/11 12:58
Top News – Biden bën deklaratën e fortë: SHBA gati të përballet me kundërshtarët
25/11 12:52
Top News – Gjermania shtrëngon masat “për të shpëtuar” festat e fundvitit
25/11 11:41
Top News – Francë, më e keqja kaloi/ Macron-i: Të ruhemi nga vala tjetër
25/11 10:57
Greqi, 101 viktima në 24 orë/ Mitsotakis: Sistemi shëndetësor ka punuar në limite dhe ka duruar
24/11 22:40
Top News – Itali, 853 të vdekur/ Konfirmohen 23,232 raste të reja
24/11 22:35
Top News – Për herë të fundit/ Melanie pret pemën e krishtlindjeve
24/11 22:29
Top News – Babagjyshi me maskë/ Çokollatat unike në Hungari
24/11 21:13
Top News – Marrëveshja e Dejtonit/ 25 vjet pas masakrave në Bosnje
24/11 21:10