Top News – Përleshje me armë zjarri në CIA/ Një person i armatosur tentoi të hynte në langley
04/05/2021 15:43

Një person i armatosur është qëlluar nga agjentët e FBI pas një përplasjeje që zgjati për disa orë në portën kryesore të zyrave qendrore të CIA-s. Personi i paidentifikuar është penguar të kalojë portën kryesore për të hyrë në territorin e CIA-s pranë Uashingtonit. Personeli i sigurisë raportohet se është përpjekur të negociojë me personin, që ai të dorëzohet, për disa orë. FBI tha në një deklaratë se individi kishte dalë nga makina e tij me një armë dhe kishte shkëmbyer zjarr me oficerët. “Subjekti u plagos dhe u transportua për në një spital të afërt për kujdes mjekësor”, thuhej në deklaratë. Më herët, një zëdhënë si CIA-s tha se ishin në dijeni të situatës jashtë perimetrit të sigurisë, disa qindra metra nga ndërtesa kryesore e agjencisë. Siguria është rritur shumë vitet e fundit në CIA, e cila është e vendosur në Langley të Virxhinias, pranë një rruge të shumëfrekuentuar. Në 1993, një pakistanez, Mir Aimal Kansi, qëlloi për vdekje dy punonjës të agjencisë dhe plagosi tre të tjerë që ishin ulur në makinat e tyre, në pritje të hapjes së semaforit për të hyrë në territorin e CIA-s. Kansi kishte mundur të largohej drejt Pakistanit dhe u gjet dhe u arrestua vetëm katër vite më vonë. Ai u ekstradua në SHBA ku u dënua për vrasje dhe u dënua me vdekje. Ai u ekzekutua në 2002.

Top News – Spanja lehtëson masat anti-COVID/ Pas 6 muajsh, të rinjtë festojnë ‘lirinë’
09/05 21:27
Top News – 100 palestinëze të lënduar/ Përleshjet mes protestuesve dhe policisë në Izrael
09/05 19:35
Top News – Putin demonstron forcën/ Paradë madhështore, akuzon perëndimin për Ruso-Fobi
09/05 17:50
Top News – Armë Ruse dhe Kineze/ SHBA konfiskon arsenalin e madh në detin Arabik
09/05 17:48
Top News – Ja pse është I fiksuar me Marsin! Elon Musk rrëfen se vuan nga sindroma e Asperger
09/05 17:46
Top News – Gjilpëra në vend të ‘dhëmbëve’/ Kështjella e Drakulës kthehet në qendër vaksinimi
09/05 17:20
Top News – Anglia përzë gangsterin nga Hasi/ I hiqet leja e qëndrimit, konsiderohet i rrezikshëm
09/05 17:20
Top News – Pak pas mesnate…/ Raketa Kineze kaloi edhe mbi Shqipëri
09/05 17:19
Top Channel/ Merkel jep lajmin e mirë: pushime në Europë edhe për të pavaksinuarit!!
09/05 17:13
Top Channel/ 12 mijë trupa, qindra autoblinda e avionë: Rusia i “tregon muskujt” perëndimit!
09/05 17:13
Top Channel/ Operacioni dramatik, marina amerikan ndalon në det ngarkesën gjigande të armëve ruse!
09/05 17:10
Top Channel/ “Si të jetë Viti i ri”: Spanja heq ndalim qarkullimin, shpërthejnë festimet në rrugë!
09/05 17:09
Top Channel/ BE rrëzon AstraZeneca-n: “Nuk ia rinovojmë kontratën”!
09/05 15:36
Top Channel/ Amerikanët u tërhoqën, rikthehen masakrat në Kabul-vriten dhjetëra vajza
09/05 15:32
Top News – Bajram edhe për macet/ Në Malajzi, veshje të reja edhe për kafshët shtëpiake
09/05 15:28
Top News – Festë e madhe në Spanjë/ Mesnatën e të shtunës mbaruan kufizimet
09/05 15:27
Top News – Përqafimet lejohen sërish…/ Britani, nga 17 maji takohen miqtë e familjet
09/05 15:27
Top Channel/ Momenti kur raketa kineze bie mbi oqean, ja kur kaloi mbi Shqipëri!
09/05 15:10
Top News – ‘Kërpudha e zezë’/ Myku që po gjymton pacientët me covid në Indi
09/05 14:11
Top Channel/ Gjermania e Franca, “ultimatum” SHBA-së: “ Mos blloko vaksinat”!
09/05 13:46