Top News -Nis viti i ri shkollor / Mësimi do të zhvillohet me turne
27/09/2021 11:41

Mbi 480 mijë nxënës në mbarë vendin janë rikthyer këtë të hënë në bankat e shkollës për të nisur vitin e ri shkollor dhe rrugën e tyre të dijes. Pas 3 javësh mësim përsëritës tashmë nxënësit do të kenë mundësi të nisin shkollën pas pushimeve të verës. Ashtu si edhe një vit më parë procesi mësimor do të zhvillohet në masat e forta kundër koronavirusit. Distancimi sociale dhe mbajtja e maskave do të jetë e detyrueshme, ndërkohë që dhjetëra shkolla, për shkak të numrit të madh të nxënësve do të zhvillojnë mësimin me turne. Një tjetër masë që u prezantua në javët e fundit është dhe ajo e vaksinimit të mësuesve në të kundërt ata duhet të paraqesin një test negativ PCR cdo javë. Fillimi i vitit të ri shkollor u përshëndet dhe nga kryeministri Edi Rama. Me anë të një postimi në rrjetet sociale të shkollave të rindërtuara nga tërmeti, kreu i qeverisë uroi nxënësit dhe mësuesit në rrugën e gjatë të dijës. Partia Demokratike reagoi me anë të deputetes Ina Zhupa për vitin e ri shkollor. Për demokratët viti shkollor nis me halle të vjetra duke kritikuar në këtë mënyrë dhe masat anticovid të qeverisë që sipas Zhupës janë të pamjaftueshme.

Top Channel/ 17 tetori është edhe dita pa makina. Kujdes! Shumë rrugë janë vetëm për këmbësorë
16/10 20:02
Top Channel/ Letrat e Gjergj Fishtës shfaqen në provincën françeskane për 150 vjetorin e lindjes
16/10 19:59
Top Channel/ “Nis në familje”, psikologët: Prindërit bullizojnë fëmijët duke u dhënë modelin e keq
16/10 19:47
Top Channel/Rinumërohen votat e 25 prillit/ KQZ ka hapur kutitët.Hetimi s’do të ndryshojë rezultatin
16/10 19:38
Top Channel/ Aksident në Lushnje, plagosen gjyshi, mbesa dhe nipi. 10-vjeçarja në gjendje kritike
16/10 19:14
Top News- Situata me Covid-19/ Ulet numri i viktimave, 428 raste të reja
16/10 18:37
Top News- Aksident në Lushnjë / Përmbyset traktori, zë poshtë gjyshin, nipin e mbesën
16/10 18:29
Top News- Maratona e Tiranës/ Mes garuesve edhe një çift nga Afganistani
16/10 18:27
Top News – Të braktisur nga ndërtuesit / Legalizohen pallatet në Unazën e Re
16/10 18:14
Top News- Problemet e arsimit dhe Covid19, Boçi- Vaksinimi i domosdoshëm, jo me detyrim
16/10 17:56
Top Channel/ Panairi i artit në Tiranë/ Marrin pjesë nxënësit e shkollave artistike
16/10 17:45
Top News-‘Vaksinimi i domosdoshëm, jo me detyrim’, Boçi: Qeveria të falë tarifat si stimulim
16/10 17:33
Top News- ‘Agjencia për Media e Informim’, Boçi Ministria e propagandës kundër medias, ja roli i saj
16/10 17:32
Top News- Luçiano Boçi numëron problemet e arsimit – Braktisja në nivel alarmant
16/10 17:13
Top News- Deputeti i PD paralajmëron protesta, S’do të mungojnë ashtu si propozimet
16/10 17:09
Top News- Luçiano Boçi zbulon arsyet e braktisjes së shkollave, ja si mund të frenohet
16/10 17:08
Top News- Kriza arsimore, deputeti i PD ka disa sugjerime për qeverinë
16/10 17:07
Top News – Arsimi e klasat kolektive / Denoncimet e PD- Qeveria po ndëshkon fëmijët
16/10 17:01
Top News- Covid19 dhe pandemia, Boçi – Qeveria dështoi, skenaret e Ministrisë me zero efekt
16/10 16:57
Top News- ‘Statusi i gazetarit’, Boçi – E kemi kërkuar, është më e mira kundër ligjit antishpifje
16/10 16:55