Top News – Nënkryetari i OVL/ ’Nuk e njoh gjykatën speciale’
29/09/2020 19:34

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Nasim Haradinaj doli të martën për herë të parë para gjykatës së Dhomave të Specializuara në Hagë, nën dyshimet për pengim të drejtësisë. Gjatë paraqitjes së tij, Haradinaj përsëriti qëndrimin se nuk i njeh Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, që ndryshe njihen si Gjykata Speciale. "Nuk e kam njohur këtë gjykatë, nuk e njoh dhe nuk do ta njoh. Jeni me mandat të skaduar që nga 2 gushti", tha Nasim Haradinaj. Ai akuzoi skenën politike në Kosovë se për "postet dhe rrogat e tyre " kanë "shkelur Kushtetutën" për këtë Gjykatë. Kundër Haradinajt ende nuk ka aktakuzë të ngritur, megjithatë Prokuroria në Hagë tha se këtë do ta bëjë së shpejti. Avokati i Haradinajt, Bes Martens njoftoi se mbrojtja ka ngritur mocion për hedhjen poshtë të pretendimeve të Prokurorisë së Specializuar dhe një mocion për lirimin e klientit të tij. Haradinaj u arrestua më 25 shtator nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, nën dyshimet për pengim të drejtësisë, në të njëjtën ditë me arrestimin e kreut të OVL të UCK Hysni Gucati mbi të cilin rëndojnë të njëjtat dyshime. Seanca e parë ndaj këtij të fundit do të mbahet më 1 tetor. Një ditë më parë ndërkohë, para gjykatësit në hagë doli, Salih Mustafa, i arrestuari i parë i gjykatës së posacme si i dyshuar për krime lufte.

Uji ka dalë në tokë dhe ndërtesat janë rrënuar, çfarë ka mbetur në ishullin grek Samos pas tërmetit
30/10 14:33
Top News – Ishte shtruar në spital nga covid/ Vdes kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi
30/10 11:50
Top News – Kërcënimi ndaj Abazovic/ Mali i Zi i drejtohet interpolit
29/10 17:12
Top News – Maqedonia e Veriut/ Nga sot maskat, detyrim dhe jashtë
29/10 09:59
Top News – Maqedoni e veriut/ 561 infektime dhe 22 viktima
28/10 21:59
Top News – Covid, jashtë kontrollit/Shpërthejnë shifrat në Rajon
28/10 16:28
Top News – Brnabiç: Kosova, sfida më e madhe politike
28/10 14:28
Top News – Maqedoni e veriut/ 627 raste të reja dhe 15 viktima
27/10 21:46
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova pa ndryshim, shpërthen Bosnja
27/10 17:38
Top News – Incident në Egje/ Anija greke ndahet në gjysmë
27/10 13:12
Top News – Greqia me masa shtesë/ Shtyhet mbyllja e kufirit shqiptar
26/10 13:13
Tensionet në kulm/ Greqia, note proteste Ankarasë
25/10 17:20
Marrëveshja e detit/ Dendias: Për sa kohë ka vullnet, procesi nuk do të jetë problem
25/10 17:19
Top News – Prishtina për covid 19/Shumë raste se shtuam testet
24/10 12:03
Agimi i artë, arrestohen 36 anëtarë/ U dënuan në gjykimin e partisë në Athinë
23/10 12:22
Top News – Mirëdita, Dobar Dan/ Festivali: Mes forcash policore!
22/10 22:05
Top News – Greqia, rekord rastesh/ Dy rajone vendosen në karantinë
21/10 22:01
Top News – `Çmendet` bilanci i covid/ Maqedonia e veriut, 12 vdekje
21/10 19:40
Top News – Organizatat ndërkombëtare/ Hoti-ne po i vazhdojmë përgatitjet
21/10 17:20
Top News – Maqedoni e Veriut/ Hyjnë në fuqi masat e reja
21/10 14:10