Top News – NATO ‘pushton’ Sardenjën / Tjetër mesazh për Putinin, operacioni ‘Det i Hapur’
18/05/2022 15:22

Deri më 27 maj, Sardenja do të jetë skenë e një stërvitjeje të madhe të NATO-s që do të përfshijë rreth 4 mijë ushtarë nga 7 vende të aleancës, në bordin e avionëve dhe luftanijeve. Operacioni Det i Hapur 2022, vjen pa paralajmërim ndërsa banorët dhe turistët e parë në vend përgatiteshin të nisnin sezonin veror. Por deri më 27 maj do të jetë e ndaluar hyrja në 17 zona detare të rezervuara për stërvitjen. Me një urdhër të shtabit të mbrojtjes në fillim të majit, ishte vendosur vendosja nën rrethim e sardenjës. Pavarësisht se bëhet fjalë për një stërvitje të përvitshme, rreziku për të destabilizuar ekuilibrin e brishtë diplomatik mes NATO-s dhe Moskës nuk është i vogël. Mbi të gjitha duke patur parasysh mbajtjen në fshehtësi të stërvitjes dhe periudhës së kryerjes së saj. Stërvitja më e fundit mësohet se është kryer në tetor të vitit të kaluar. Stërvitja do të shtrihet edhe në zona detare që nuk janë përfshirë asnjëherë më parë në aksione ushtarake.

Top News- NATO zgjerohet në Madrid! / Aleanca në gatishmëri për përballje me Rusinë
29/06 21:00
Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06 19:36
Top Channel/ NATO me strategji të re: Do mbrojmë çdo pëlllëmbë të territorit tonë
29/06 18:56
Top News- Kurti i ‘tregon dhëmbët’ Serbisë/Sërish reciprocitet në kufi, a priten tensione!
29/06 18:40
Top Channel/ Babai po mbyste foshnjën në Athinë, shqiptarët ndërhyjnë dhe e shpëtojnë
29/06 18:40
Top News- Si i bëri Erdogan presion NATO/Çfarë fitoi Turqia pas heqjes së vetos!
29/06 17:10
Top News-Rusia do të sulmojë një vend të NATO!/Zelenski tregon kush e ka radhën pas Ukrainës
29/06 17:08
Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06 17:05
Top News-1 milionë trupa më shumë, NATO-izohet Evropa/Biden: Vladimir Putin po merr atë që nuk donte
29/06 16:10
Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42