Top News – Mirëdita, Dobar Dan/ Festivali: Mes forcash policore!
22/10/2020 22:05

Forca të shtuara të Policisë rrethuan objektin në Beograd, ku filloi festivali "Mirëdita, dobar dan!", i cili I përcjell publikut skenën kulturore dhe shoqërore të Kosovës. Festivali mbahet që nga viti 2014 dhe organizohet nga Iniciativa e të rinjve për të drejta të njeriut. Ai do të zgjasë deri më 24 tetor.Kundër mbajtjes së këtij festivali protestuan organizatat e krahut të djathtë. Disa qindra persona, të udhëhequr nga kryetarja e partisë së djathtë serbe “Zavetnici”, Milica Gjurgjevic Stamenkovski u mblodhën rreth orës 18:00, kur ishte paralajmëruar edhe hapja e festivalit, megjithatë kordoni I policisë nuk I la të afroheshin shumë. Partia Radikale Serbe (SRS), të cilën e drejton i dënuari nga Haga, Vojislav Sheshel, paralajmëroi në 21 tetor në faqet vet të internetit që “asnjë shtet serioz nuk do të lejonte që të mbahej festivali ‘Mirëdita, dobar dan!’, sepse sipas tij bëhet fjalë për propagandë kundër shtetit si dhe për promovim të shtetit të rremë të Kosovës”. Në hapjen e festivalit, Fiona Jeliqi nga Nisma rinore për të drejtat e njeriut, tha se të rinjve u ka mbetur barra e pajtimit, dhe bëmave të gjeneratave të mëparshme. Sipas saj, ky festival është vetëm një mënyrë që të gjithë si shoqëri të bashkohen apo t’i ofrohen këtij qëllimi.

Top News – Maqedonia e Veriut/ Bien ifektimet, 35 humbje jete
23/11 23:19
Kryepeshkopi del nga spitali/ Kryepeshkopi Anastas kurohej në Athinë për shkak të covid
23/11 15:57
Top News – Covid, situata e rënduar/ Maqedoni e veriut, 25 viktima
21/11 21:31
Top News – Covid, Maqedonia e veriut/ Shpall gjëndjen e krizës, 30 ditë
20/11 22:22
Top News – Gjykata e Beogradit/ `Të zhvarrosen eshtrat e Rashkës`!
19/11 14:35
Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve
17/11 14:41
Pandemia në Greqi/ Rritet numri i të infektuarve, viktimave dhe pacientëve të intubuar
17/11 12:04
Top News – Aktpadi ndaj Afganit/ Greqi, iu mbyt djali me gomone
16/11 22:31
Top News – `Rekord i zi`/ Maqedoni, bilanc i rëndë viktimash
16/11 20:30
Covid shënon rekord viktimash në Greqi, infektohen 1698 persona të tjerë
15/11 23:38
Top News – Covid 19 në Greqi/ 1.698 raste të reja, 71 të vdekur
15/11 21:01
Top News – 990 raste të reja dhe 24 viktima / Covid, Maqedoni e Veriut
15/11 19:41
Top News – Serbia po armatoset/ Ekspertët: Rrezik për mbarë rajonin!
15/11 15:15
Top News – Pandemia në rajon/ Rekord infektimesh në Serbi
14/11 23:38
Top News – Greqia forcon masat/ Mbyll shkollat dhe kopshtet
14/11 14:54
Top News – Maqedoni e veriut/ 25 viktima dhe 1064 të infektuar
13/11 22:06
Top News – Si Nagorni Karabaku… Vuçiç: Deklarata ime ishte e saktë
13/11 17:56
Top News – Komentet e Vuçiçit/ NATO: Ne mbështesim dialogun!
13/11 11:56
Top News – Deklaratat e Vuçiç/ Beogradi, reagime histerike në Kosovë
13/11 10:55
Situatë alarmante në Greqi/ Kryebashkiaku i Selanikut: Në çdo shtëpi ka 1 të infektuar nga Covid-19
13/11 01:57