Top News – Merkel e shqetësuar/ Masa më të ashpra kundër covid
29/09/2020 18:28

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të kërkojë që 16 landet e Gjermanisë të bien dakord për masa më të ashpra kundër pandemisë, nëse rriten rastet e infektimeve me koronavirus. Merkel ka në plan të diskutojë që masat të përfshijnë mbajtjen e maskave dhe ndalimin e alkoholit, në mënyrë që autoritetet të mos detyrohen të bllokojnë gjithë Gjermaninë, si në muajin mars. "Qëllimi kryesor duhet të jetë mbajtja hapur e shkollave dhe mjediseve të kujdesit për fëmijët, si dhe funksionimi i vazhdueshëm i ekonomisë pas kufizimeve në fillim të këtij viti dhe në verë", thuhet në një dokument të qeverisë gjermane të cilin e ka parë agjencia AFP. Por, përpara takimit, disa udhëheqës rajonal kanë shprehur kundërshtim ndaj ashpërsimit të masave. Kryeministri i landit të Saksonisë, Michael Kretschmer, insiston se rregullat më të rrepta kanë kuptim vetëm në ato vende ku numri i të infektuarve po rritet ndjeshëm. Kancelarja gjermane pritet t`i nxisë liderët rajonal të bien dakord për vendosjen e një tavani për numrin e njerëzve që mund të grumbullohen në tubime, nëse gjatë shtatë ditëve shkalla e infeksionit do të ngrihej mbi pragun e 35 rasteve të reja për 100,000 banorë. Pamjet: AFP

Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47
Top News – KE-mos mbani shpresa/ Krishtlindjet sivjet janë ndryshe
29/10 11:19
Top News – Në Belgjikë e Ceki/ Punojnë edhe mjekë të infektuar
29/10 10:24
Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03