Top News – Marrëveshja për detin/ Greqia kërkon rinisjen e bisedimeve
11/08/2020 12:54

Greqia do të kërkojë rinisjen e negociatave për një Marrëveshje per Detin dhe me Shqipërinë. Lajmi është bërë i ditur nga gazeta greke ‘Ta Nea”. Sipas të përditshmes greke, qeveria e Micotaqis pas nënshkrimit të marrëveshjeve të ndarjes së kufirit detar me Italinë dhe Egjiptin, pritet që së shpejti të rifillojë bisedimet me Shqipërinë. Ky ndryshim kursi i diplomacisë greke vjen pas marrëveshjes së Turqisë me Libinë për zonat detare si dhe tensionet e shumta që ka Greqia me Turqinë ditët e fundit për kërkimet për gaz në rajonin detar të Mesdheut Lindor. ‘Ta Nea’ thekson se Athina do të përpiqet të arrijë të gjejë gjuhën e përbashkët me Tiranën për të arritur sa më shpejtë një marrëveshje për kufirin detar. Diplomatët grekë vlerësojnë se pas përcaktimit të kufijve detar midis Greqisë e Italisë, arritja e marrëveshjes me Shqipërinë ka për të qenë më e lehtë se më parë.

Greqia shtyn afatin për masat/ Vendimi ri për kufijtë deri më 12 tetor
01/10 12:55
Top News – Kosova asnjë viktimë/ Maqedoni, 194 infektime të reja
30/09 18:59
Top News – Nënkryetari i OVL/ ’Nuk e njoh gjykatën speciale’
29/09 19:34
Top News – Asnjë viktimë në Kosovë/ Maqedonia regjistron 8 të vdekur
29/09 19:33
Top News – Shqiptarët në Mal të Zi/ Mund të përdorin simbolet kombëtare
29/09 18:56
Top News – Vuçiç: Paktet me Kosovën duhet të zbatohen!
29/09 14:40
Top News – Covid, ministri maqedonas/ Janari, periudha më e rrezikshme
29/09 13:56
Top News – Dhomat e specializuara/ Paraqitet ne Hagë Nasim Haradinaj
29/09 11:29
Top News – Maqedoni, ish ministrja/ 4 vite burg për Jankullovskën
28/09 22:31
Top News – Gjuric për asociacionin: Hoti nuk i shpëton dot
28/09 15:39
Pompeo takon ministrin grek, biseda me Dhendias për krizën në Mesdheun lindor
28/09 15:35
Pompeo viziton Greqinë/ E dyta brenda pak muajve, mesazh për konfliktin me Turqinë
27/09 22:32
Top News – Prokuroria speciale/ Valë arrestimesh në Kosovë
25/09 18:23
Top News – Maqedonia në BE/ Bullgaria tenton ta bllokojë
24/09 20:00
Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09 15:05
Top News – Maqedonishtja s’ekziston! Sofja, bllokadë Shkupit për në BE
24/09 12:28
Top News – Vuçiç dhe Hoti/ Takimi i radhës, në pikëpyetje
23/09 19:24
Top News – Viktimat e Covid 19/ Rënie në Kosovë, nuk lëviz Maqedonia
23/09 17:07
Pritet stuhi edhe në Sarandë/ Sinoptikanët grekë paralajmërojnë: Stuhia në veri të Jonit
23/09 12:56
Top News – Grenell në Beograd/ Marrëveshja do të sjellë vende punë
22/09 21:31