Top News – Maqedonia e veriut/ Çertifikohet rezultati i zgjedhjeve
25/07/2020 18:37

Komisioni shtetëror i zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 15 korrikut. Në bazë të rezultateve LSDM ka fituar 46 ulëse në Kuvend, VMRO DPMNE-44, BDI-15, Koalicioni Aleanca me Alternativën-12, E Majta-2 dhe PDSH-1 vend. Kuvendi i Maqedonisë së Veriut numëron 120 deputetë. Gjatë këtij mandati katërvjeçar, shqiptarët do të përfaqësohen me gjithsej 32 deputetë shqiptarë nëpër parti dhe koalicione të ndryshme. Shpallja e rezultateve nga KSHZ i hap rrugën konstituimit të përbërjes së re parlamentare, në të cilën do të zgjidhet edhe kryetari i ri i Kuvendit. Në bazë të kushtetutës, presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski mandatin për formimin e qeverisë së re do t’ia jep liderit të partisë apo subjektit politik që siguron shumicën parlamentare për formimin e qeverisë. Në garë për marrjen e mandatit janë LSDM-ja si parti e parë, por edhe VMRO-ja e cila ka dy ulëse më pak në Kuvend, por që ka thënë se tani më ka nisur konsultimet me partitë tjera për sigurimin e numrave në Kuvend. Nga VMRO-ja nuk ka dhënë detaje duke theksuar se kryetari i partisë, Hristijan Mickovski është i autorizuar nga organet partiake për udhëheqjen e negociatave. Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka bërë të ditur se bisedimet për qeverinë e re do t'i nis pas festës kombëtare të 2 gushtit. Bashkimi Demokratik për Integrim në zgjedhje mori pjesë me moton “koha për kryeministrin e parë shqiptar”, por zyrtar të saj tani pas zgjedhjeve kanë theksuar se prioritet për këtë parti në negociatat për formimin e qeverisë së re do të jenë zbatimi i tri marrëveshjeve, asaj me Greqinë për emrin, me Bullgarinë për fqinjësi të mira dhe Marrëveshja e Ohrit.

Top News – Cakaj në Maqedoni/ Takim me krerët politikë shqiptarë
18/09 12:03
Top News – Dialogu Kosovë – Serbi/ Gjermania: Të ketë ujdi gjithëpërfshirëse
18/09 12:01
Top News – Takimi në Bruksel/ Palët përplasen për asociacionin
18/09 11:39
Top News – Erdogan kundër Macron/ “Franca në duart e një të paafti”
17/09 19:12
Top News – Pandemia në Rajon/ Kosova mirë, Maqedonia hov të ri
17/09 17:26
Top News – Akuza e emigrantëve/ Greqia “po na hedh” në det!
17/09 15:03
Top News – Tema e asociacionit/ Gjuric “nxjerr bllof” Lajcakun
17/09 13:03
Patra, zjarret rrezikojnë banesat/ Ndërhyrja e zjarrfikësve shmangu flakët në momentin e fundit
17/09 12:25
Top News – Temat e takimit/ Lajçak: Pretendimet financiare
16/09 20:15
Top News – Shkupi e Prishtina/ Hapje kufijsh pa kushte
16/09 18:15
Top News – Koronavirusi në Slloveni/ Regjistrohet shifra me e lartë
16/09 18:15
Top News – Kosova, vizat/ Analistja: Vendimi duhet në tetor
16/09 15:44
Top News – Asociacioni në Bruksel/ Thaçi kundër- `Gabim i madh`!
16/09 15:26
Top News – Punonjësi me Covid-19/ Athinë, mbyllet Ambasada Shqiptare
16/09 10:54
Zaev për herë të parë në Athinë: Besoj se të gjithë së bashku mund ta ndryshojmë Ballkanin
16/09 02:21
Top News – Koronavirusi në Rajon/ 1 viktimë në Kosovë, 9 në Maqedoni
15/09 18:48
Greqia mban mbyllur kufirin/ Shtyhet dhe një muaj kufizimi me kuota në doganë
15/09 13:10
Top News – “Guxim i jashtëzakonshëm”/ Trump për Hotin dhe Vuçiçin: E bënë Ballkanin më të sigurt
15/09 11:49
Top News – Mali i Zi, zgjedhjet/ Shpallen rezultatet përfundimtare
14/09 11:53
Top News – Kosovë e Maqedoni/ Bilanci ditor i koronavirusit
13/09 17:50