Top News – Maqedoni e veriut/ 627 raste të reja dhe 15 viktima
27/10/2020 21:46

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të martën 627 persona të infektuar dhe 15 të vdekur me koronavirusin e ri. Autoritetet maqedonase kanë regjistruar edhe 531 persona të shëruar, njëherësh numrin më të lartë të atyre që kanë fituar betejën ndaj sëmundjes COVID -19, që shkakton koronavirusi, që nga muaji shtator. Të dhënat janë publikuar nga Ministria e Shëndetësisë, duke iu referuar testimit të 2,236 mostrave në 24 orët e fundit. Numri më i madh i viktimave është regjistruar në Shkup, gjithsej shtatë. Viktima më e re është e moshës 41 vjeçe ndërsa më i moshuari i moshës 87 vjeç. Në Maqedoninë e Veriut që nga fillimi i pandemisë janë regjistruar 949 viktima. Nga 27,827 persona të diagnostikuar me COVID-19, 19,49 janë shëruar ndërsa 7,399 janë ende aktivë. Në mesin e të infektuarve është edhe Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski. Kuvendi i Maqedonisë së Veriut të martën nisi debatin për miratimin e ligjit për mbrojtjen e popullatës nga sëmundjet ngjitëse. Me këtë ligj pritet të shtrëngohen masat mbrojtëse ndërsa kryesisht ato kanë të bëjnë me mbajtjen e maskës edhe në ambiente të hapura, ndalimin e grumbullimit të më shumë se katër personave pas orës 22:00, përfshirë vizitat familjare.

Top News – Maqedonia e Veriut/ Bien ifektimet, 35 humbje jete
23/11 23:19
Kryepeshkopi del nga spitali/ Kryepeshkopi Anastas kurohej në Athinë për shkak të covid
23/11 15:57
Top News – Covid, situata e rënduar/ Maqedoni e veriut, 25 viktima
21/11 21:31
Top News – Covid, Maqedonia e veriut/ Shpall gjëndjen e krizës, 30 ditë
20/11 22:22
Top News – Gjykata e Beogradit/ `Të zhvarrosen eshtrat e Rashkës`!
19/11 14:35
Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve
17/11 14:41
Pandemia në Greqi/ Rritet numri i të infektuarve, viktimave dhe pacientëve të intubuar
17/11 12:04
Top News – Aktpadi ndaj Afganit/ Greqi, iu mbyt djali me gomone
16/11 22:31
Top News – `Rekord i zi`/ Maqedoni, bilanc i rëndë viktimash
16/11 20:30
Covid shënon rekord viktimash në Greqi, infektohen 1698 persona të tjerë
15/11 23:38
Top News – Covid 19 në Greqi/ 1.698 raste të reja, 71 të vdekur
15/11 21:01
Top News – 990 raste të reja dhe 24 viktima / Covid, Maqedoni e Veriut
15/11 19:41
Top News – Serbia po armatoset/ Ekspertët: Rrezik për mbarë rajonin!
15/11 15:15
Top News – Pandemia në rajon/ Rekord infektimesh në Serbi
14/11 23:38
Top News – Greqia forcon masat/ Mbyll shkollat dhe kopshtet
14/11 14:54
Top News – Maqedoni e veriut/ 25 viktima dhe 1064 të infektuar
13/11 22:06
Top News – Si Nagorni Karabaku… Vuçiç: Deklarata ime ishte e saktë
13/11 17:56
Top News – Komentet e Vuçiçit/ NATO: Ne mbështesim dialogun!
13/11 11:56
Top News – Deklaratat e Vuçiç/ Beogradi, reagime histerike në Kosovë
13/11 10:55
Situatë alarmante në Greqi/ Kryebashkiaku i Selanikut: Në çdo shtëpi ka 1 të infektuar nga Covid-19
13/11 01:57