Top News – Konflikti armeno-azer/ Mund të përplasë Turqinë me Rusinë
29/09/2020 12:00

Përshkallëzimi i konfliktit mes Armenisë dhe Azerbajxhanit në Nagorni-Karabak shton mundësinë që aty të përfshihen dhe fuqi të mëdha si Rusia e Turqia. Ajo që duket si një luftë lokale për një rajon shkëmbor me peshë mjaft të vogël strategjike, mund të marrë një rëndësi krejt tjetër duke vendosur në kurs përplasjeje Moskën me Ankaranë. Rusia ka një marrëveshje të ndërsjellë mbrojtjeje me Armeninë që mund të hyjë në fuqi nëse luftimet përhapen në këtë vend, ndërsa Turqia, anëtare e NATO-s, është aleate me Azerbajxhanin. Të hënën, një këshilltar i sigurisë kombëtare i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë lëshoi një deklaratë duke dënuar Armeninë. “Ne besojmë se ky konflikt mund të zgjidhet përmes negociatave paqësore, por pala armene nuk ka treguar asnjë interes deri më tani,” thuhej në deklaratë. Rusia dhe Turqia tashmë po mbështesin palë te kundërta në luftërat civile në Libi dhe Siri. Në të njëjtën kohë, dy vendet i kanë vazhduar marrëdhëniet tregtare mes tyre e Turqia përpara disa kohësh bleu nga rusët sisteme anti-ajrore, duke zemëruar SHBA-në. Megjithatë, një agjenci turke e lajmeve njoftoi se gjatë luftimeve të fundit, dronë të prodhimit turk godisnin shënjestra në Nagorni-Karabak, duke ngritur perspektivën e një beteje me palë të treta në këtë enklavë.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15