Top News – Koha e monedhave digjitale/ Historia që fshihet pas një `pice`
25/02/2021 21:50

Skanë kaluar akoma 10 vite që kur një picë u ble me 10 mijë bitcoin. E paimgjinueshme të mendosh se vlera e kësaj pice sot është mbi 500 milion dollarë. Një shifër relativisht e çmendur për një picë, prandaj ajo ditë mbahet mend nga thë gjithë përdoruesit e Bitcoin si “Dita e picës”. Gjithçka daton në 22 maj të 2010, kur Laszlo Hanyecz kerkoi të blinte 2 pica. Në këtë pikë të historisë nuk është e rëndësishme pica në vetëvete, por ajo çfarë është përdorur për ta paguar atë. Gjatë transaksionit pica kushtoi 10 000 bitcoin dhe kjo konsiderohet hera e parë që monedha virtuale u përdor për të blerë diçka në botën reale. Tashmë gjërat kanë marr një tjetër drejtim dhe vlera e Bitcoin ka arritur limitet, duke ndryshuar të gjithë botën e financave vetëm me anë të një picë. Bitcoin është një monedhë e kriptuar, që do të thotë se ekziston vetëm në botën digjitale. Parimi i saj bazohet në faktin se një individ mund të kryejë pagesë pa një ndërmjetësues, siç janë bankat. Për të ruajtur ekuilibrat, në qarkullim ka vetëm një numër të limituar të bitcoinëve dhe monedhat e reja krijohen me një ritëm të parashikuar.

Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29
Top News – Më 17 prill, lamtumira e fundit/ Të shtëna topash e nderime për princin Philip
10/04 20:19
Top News – Në pritje të ‘Defender 21’/ Ushtarët e parë amerikanë mbërrijnë në Shqipëri
10/04 20:18
Top News – Tërmet në Indonezi/ Toka lëkundet me 6 ballë, shtatë viktima
10/04 20:12
Top News – Dy gëzime në një ditë/ Transplant zemre ndërsa bashkëshortja lind…
10/04 20:03
Top News – Dy balena të ngordhura në breg/ ‘Të vrara’ nga mbetjet plastike në det
10/04 20:02
Top News – Irani nuk ndalet/ Fillon testimin enjë centrifuge të re
10/04 20:00
Të Pasurit| Klasifikimi i Forbes 2021| Një miliarder i ri është shfaqur në botë çdo 17 orë |Top News
10/04 17:45
Top News – Akuza për tradhëti të lartë/ Arabia Saudite ekzekuton tre ushtarë
10/04 16:42
Top News – Mjeku ligjor e konfirmon/ Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit!
10/04 16:41
Top News – Gjermania do të marrë Sputnik/ Berlini zyrtar, vaksinat nuk kanë ideologji
10/04 15:04
Londër/ 41 të shtëna topash për princin Philip nga Kulla e Londrës
10/04 14:30
Top News – Prag konflikti në Europë/ Rusia kërcënon Ukrainën me ndërhyrje ushtarake
10/04 14:15
Top News – OBSH paralajmëron/ ‘Jo’ imunizimit me dy vaksina të ndryshme
10/04 11:56
Top News- Pfizer/ Biontech bën kërkesë/ Vaksina jonë të përdoret dhe tek fëmijët
10/04 10:59
Top News – Programi Artemis i NASA-s/ Për herë të parë, në hënë një njeri me ngjyrë
10/04 10:59
Top News – Asteroidi gjigand i afrohet planetit/ Do të kalojë përmes Tokës dhe Hënës
10/04 01:23
Top News – OBSH, shpërndarja e vaksinave/ Vazhdon të ketë një çekuilibër tronditë
09/04 22:22
Tre astronautët mbërrijnë në stacionin hapësinor, në fluturimin në nder të Gagarin – Pa koment
09/04 21:24
Shpërthim madhor vullkani në ishullin e Karaibeve, Saint Vincent – Pa koment
09/04 21:23