Top News – Ish ushtari serb rrëfehet për masakrat ndaj shqiptarëve, si u vranë 140 persona…
14/10/2020 12:43

Një ish ushtar serb ka rrëfyer në RTV Dukagjini masakrat ndaj shqiptarëve, duke dhënë detaje mbi fshehjen e trupave. Ai ka parë vetë një varrezë masive mes Izbicës dhe Kodernicës (Skënderajt), ku sic thotë, civilë, shumica romë bënin nxjerrjen e kufomave të shqiptarëve dhe i ngarkonin në një kamion të madh ushtarak serb. Personi kishte mbërritur atje në ditën e tretë ku puna ishte drejt përfundimit e po rrafshohej terreni ndërsa kufomat po dërgoheshin drejt Mitrovicës. Ish ushtari bëri këtu një rrëfim tronditës. “Ka dëshmitarë të tjerë, jo nga ky por një terren tjetër. Në bazë të hulumtimeve tona të pakta, një pjesë e kufomave ka përfunduar në Smedrevë, në furra për djegie, ashtu sic kanë shkrirë tanket dhe pajisjet ushtarake pas luftës. nga ana e jo serbëve nuk ka dëshmi. Problemi më i madh është se pak njerëz kanë mbajtur shënime. Nuk kemi pasur aparate që të fotografonim. Mund të flasim vetëm nga shënimet zyrtare që kemi marrë. Kemi qenë në atë terren pa e ditur që kishte qenë varrezë masive. Bëhet fjalë për rreth 140 njerëz të vrarë”.

Kosovë, masat mbeten në fuqi/ Shkup, qeveria propozon që gjendja e krizës të shtyhet edhe për 6 muaj
01/12 22:34
Top News – Gjendja e krizës/ Shkupi e zgjat për 6 muaj
01/12 21:14
Top News – Sulmohet Zoran Zaev/ `Shiti interesat kombëtare`
01/12 18:54
Top News – Greqi, digjet fëmija/ Tragjedi në një familje Shqiptare
01/12 17:41
Top News – Greqi, vdes 16-vjeçari/ Banesa u përfshi nga flakët
01/12 16:05
Top News – Negociatat me BE-në/ Ende asnjë datë për Shqipërinë
30/11 16:42
Me pistoletë e kokainë në çantë, arrestohet këngëtari i famshëm Notis Sfakianakis
30/11 12:25
Top News – VV fiton Podujevën/ Lista serbe, Mitrovicën e Veriut
30/11 12:23
Top News – Pendarovski: Pak shanse për çeljen e shpejtë të negociatave me BE
30/11 12:21
Top News – Këngëtari i famshëm grek/ Policia e kapi me armë dhe drogë
30/11 10:44
Top News – Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit
29/11 13:20
Top News – Kaloi pikun e covid/ Stabilizohet gjendja ne Maqedoni
27/11 18:24
Top News – Maqedonia e veriut/ 30 viktima, 1160 raste të reja
26/11 23:04
Top News – Në mes të kuvendit Serb/ Deputeti nxjerr flamurin shqiptar
26/11 19:36
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – 1200 viktima në nëntor/ Greqia shtyn mbylljen e kufijve
26/11 15:17
Top News – Nuk me pyeti njeri!/ Hoti për konsullin në Pragë
26/11 13:13
Mal i Zi ndalon qarkullimin Nga sot asnjë lëvizje nga ora 19.00 deri në 05.00, çdo ditë
25/11 20:05
Top News – Mali i Zi mbyll kufirin/ Kalimi vetëm me testin serologjik
25/11 18:34
Top News – Varreza e re masive/ Serbët duan ta kalojnë në heshtje
25/11 12:59