Top News – Hoti takon Macron/ Në prag të rifillimit të dialogut
07/07/2020 18:54

Ka përfunduar takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Francës, Emmanuel Macron. Lajmin e konfirmuan për mediat në Kosovë burime pranë kreut të ekzekutivit, të cilat thanë se detajet e asaj cfarë u diskutua mes dy liderëve, do të dalin më vonë. Pritja zyrtare e Hotit u bë në Pallatin Elize. Ajo paraprin samitin virtual të 10 korrikut në Paris mes Prishtinës e Beogradit, dhe atë të 12 korrikut që zhvillohet në Bruksel mes Hotit dhe Aleksandar Vucic. BE-ja u vu fort në lëvizje për dialogun pasi I dërguari I posacëm I presidentit amerikan Donald trump për të, Richard Grenell organizoi një takim mes palëve në Washington. Kjo përballje duhet të kishte ndodhur në 27 qershor, por nisma e Grenellit u shemb prej aktpadisë së ngritur papritmas nga Zyra e Prokurorit Special me seli në Hagë kundër presidentit të Kosovës Hashim Thaci për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Vetëm disa ditë pas publikimit të aktpadisë, u bë njoftimi për rifillimin e bisedimeve të ndërmjetësuara nga Bashkimi Europian. Grenell megjithatë e ka paralajmëruar sërish një takim të ngjashëm së shpejti në Shtëpinë e Bardhë, por data ende nuk është caktuar.

Greqi/ Shkon në 5 numri i viktimave nga moti i keq
09/08 20:05
Top News – 5 të vdekur, mes tyre një foshnje/ Stuhia në ishullin grek
09/08 19:11
Top News – Maqedoni e Veriut/ Rriten sërish infektimet me Covid
08/08 22:45
Top News – Ligji për UÇK-në/ Reagon Vuçiç e ndërkombëtarët
07/08 15:43
Top News – Covid-19, qeveria e Malit të Zi: Shqipëria në listën “e verdhë”
07/08 12:16
Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë
05/08 00:33
Mali i zi, shqiptarë janë të ndarë/ Do shkojnë në zgjedhje me dy lista kandidatësh
01/08 19:45
Top News – Situata nga Covid/ Maqedoni e Veriut, 7 viktima
01/08 19:32
Top News – Rriten rastet me Covid/ Greqi, shumë infektime në dy dasma
31/07 21:40
Emigrantët në rradhë për pashaportat/ Sërish kaos para ambasadës shqiptare në Athinë
31/07 13:00
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Sot takohen ekspertët në Bruksel
30/07 12:12
Top News – Zëdhënësi BE/ S`ka ultimatum për Beogradin!
29/07 20:46
Zbutet tensioni greko-turk
29/07 14:51
Top News – Tensione në Ballkan/ Serbia kërkon avionë ushtarakë
27/07 20:25
Top News – Pas Luginës së Preshevës, bashkojnë forcat për zgjedhje edhe shqiptarët e Malit të Zi!
26/07 15:50
Top News – Vuçiç për njohjet/ Do vazhdojmë fushatën nëse Kosova…
26/07 15:12
Top News – Punonjësit sezonale/ Greqia shtyn lejet deri në 31 dhjetor
26/07 12:16
Top News – Maqedonia e veriut/ 9 viktima të reja nga koronavirusi
25/07 18:42
Top News – Maqedonia e veriut/ Çertifikohet rezultati i zgjedhjeve
25/07 18:37
Talat Xhaferi në infektiv/ S’dihet nëse Kryeparlamentari i Maqedonisë së Veriut është me Covid-19
25/07 12:18