Top News – Greqia, rekord rastesh/ Dy rajone vendosen në karantinë
21/10/2020 22:01

Greqia regjistroi 865 infektime të reja nga koronavirusi, niveli më I lartë ky I rasteve ditore në shtetin fqinj që prej fillimit të pandemisë. Brenda 24 orësh, shifrat e të prekurve nga Covid 19, u rritën me gati 200. Athina njoftoi po kështu edhe 6 vdekje të reja ndërsa të paktën 86 vetë janë të shtruar në terapi intensive. Nisur nga situata e krijuar, qeveria greke vendosi karantinën lokale për rajonin e Kastorias, në veri të vendit, qyteti I dytë që përfundon në izolim pas Kozanit, të ndodhur gjithashtu në atë pjesë të vendit. Greqia u lavdërua për masat e marra gjatë valës së parë të pandemisë, falë të cilës arriti ta frenonte disi përhapjen e virusit. Por shifrat e fundit po shihen si shenja të qarta se epidemia po merr hov sërish. Sipas profesorit të Universitetit të Athinës, Gkikas Magiorkinis, 60- 70% të infeksioneve të reja e përbëjnë individë të grupmoshës nga 18 deri në 39 vjec. Epidemiologu I bëri thirrje të rinjve të mbajnë maska e të respektojnë masat e distancimit social, pasi po bëhen përhapës të virusit. Greqia deri tani ka shënuar gjithsej 27,334 raste të koronavirusit dhe 534 vdekje. Pamjet: AFP

Top News – Maqedonia e Veriut/ Bien ifektimet, 35 humbje jete
23/11 23:19
Kryepeshkopi del nga spitali/ Kryepeshkopi Anastas kurohej në Athinë për shkak të covid
23/11 15:57
Top News – Covid, situata e rënduar/ Maqedoni e veriut, 25 viktima
21/11 21:31
Top News – Covid, Maqedonia e veriut/ Shpall gjëndjen e krizës, 30 ditë
20/11 22:22
Top News – Gjykata e Beogradit/ `Të zhvarrosen eshtrat e Rashkës`!
19/11 14:35
Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve
17/11 14:41
Pandemia në Greqi/ Rritet numri i të infektuarve, viktimave dhe pacientëve të intubuar
17/11 12:04
Top News – Aktpadi ndaj Afganit/ Greqi, iu mbyt djali me gomone
16/11 22:31
Top News – `Rekord i zi`/ Maqedoni, bilanc i rëndë viktimash
16/11 20:30
Covid shënon rekord viktimash në Greqi, infektohen 1698 persona të tjerë
15/11 23:38
Top News – Covid 19 në Greqi/ 1.698 raste të reja, 71 të vdekur
15/11 21:01
Top News – 990 raste të reja dhe 24 viktima / Covid, Maqedoni e Veriut
15/11 19:41
Top News – Serbia po armatoset/ Ekspertët: Rrezik për mbarë rajonin!
15/11 15:15
Top News – Pandemia në rajon/ Rekord infektimesh në Serbi
14/11 23:38
Top News – Greqia forcon masat/ Mbyll shkollat dhe kopshtet
14/11 14:54
Top News – Maqedoni e veriut/ 25 viktima dhe 1064 të infektuar
13/11 22:06
Top News – Si Nagorni Karabaku… Vuçiç: Deklarata ime ishte e saktë
13/11 17:56
Top News – Komentet e Vuçiçit/ NATO: Ne mbështesim dialogun!
13/11 11:56
Top News – Deklaratat e Vuçiç/ Beogradi, reagime histerike në Kosovë
13/11 10:55
Situatë alarmante në Greqi/ Kryebashkiaku i Selanikut: Në çdo shtëpi ka 1 të infektuar nga Covid-19
13/11 01:57