Top News – Godasin 1000 km larg, Moska ‘dridhet’ / Ukraina prodhon raketat e veta me rreze të gjatë
09/06/2023 16:22

Pavarësisht se fluksi i armëve të perëndimit drejt Ukrainës nuk është ndalur në më shumë se 15 muaj luftë, vendi ka marrë deri më tani vetëm raketa me rreze të shkurtër dhe mesatare veprimi për shkak të frikës se armët do të mund të përdoreshin për të goditur objektivat brenda territorit rus. Por tani, duket se Ukraina mund të ketë edhe raketat me rreze të gjatë veprimi dhe më shumë se kaq, t’i prodhojë vetë ato. "Kemi perspektiva shumë të mira për prodhimin e raketave ukrainase me rreze veprimi prej më shumë se 1000 kilometrash", tha ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksi Reznikov. Ukraina ka marrë sasi të mëdha materialesh dhe armësh nga aleatët e saj perëndimorë, por asaj i mungojnë armët që mund të godasin objektivat ruse në distanca më të gjata. Postet e komandës, depot e municioneve dhe armët e avancuara shpesh ndodhen shumë prapa linjave të armikut. Për t'i arritur këto, armët me rreze të shkurtër veprimi nuk janë të mjaftueshme.

Top Channel/ Sulmi terrorist në Ankara, Erdogan: Nuk do arrijnë kurrë të shkatërrojnë paqen në Turqi
01/10 21:08
Top News – Kurdët pas sulmit terrorist / PKK merr përgjegjësinë e kamikazëve në Ankara
01/10 21:03
Top Channel/ “Nuk thyhemi, do i përgjigjemi krimit”, ministri i turk flet pas sulmit terrorist
01/10 18:18
Top News – Zbardhet misteri pas 27 vitesh / Arrestohet një i dyshuar për vrasjen e Tupac
01/10 16:30
Top News – 10 mijë trupa ruse në Bakhmut / Mbrojtja ajrore rrëzon 16 kamikazë rusë
01/10 16:27
Top News- Në fillim qëllon me armë, më pas aktivizion jelekun me eksploziv/pamjet nga sulmi në Turqi
01/10 16:26
Top News- Agresori hodhi veten në erë/ NATO- Pranë Turqisë në luftën kundër terrorizmit
01/10 16:25
Top News – 35-vjeçarja ‘parandjeu’ vrasjen/ Dëshmia e shoqes-Më tha po më mbaron koha
01/10 16:16
Top News – ‘Kontakti’ me alienët, çështje kohe / Shkencëtarët optimistë-I zbulojnë brenda pak viteve
01/10 16:10
Top News – Trupat britanike gati për në Kosovë / ’Në pritje të urdhërit!’, NATO rrit prezencën
01/10 15:50
Top News – Turqia mban peng Suedinë / Anëtarësimi në NATO, kusht blerja e F-16 nga SHBA
01/10 15:45
Top News – Erdogan paralajmëron terroristët / ‘Nuk mund të shkaktoni dot kaos në Turqi’
01/10 15:36
Top News – Zjarr në klubin e natës, shumë viktima / Shkrumbohet gjithë godina, kërkohen të zhdukurit
01/10 15:15
Top News – Hodhën në erë ‘shtabin’ e Putinit / Komando ukrainase me jet ski në stil ‘James Bond’
01/10 14:15
Top News – Ballkani do të shpërthejë! NATO të shuajë agresionin rus dhe serb në Kosovë
01/10 13:37
Top News – Erdogan në ‘shënjestër’!? Momenti i shpërthimit pranë ndërtesës së parlamentit
01/10 13:28
Top Channel/ Shmangia e mbylljes së qeverisë, Kongresi amerikan miraton masën e ndalimit
01/10 12:13
Top Channel/ Sulm në Turqi! Shpërthen bomba në ndërtesat shtetërore të vendit
01/10 11:53
Top News – Një pro-rus në zemër të Evropës / Në Sllovaki fiton Fico, i duhen aleatë për qeverisje
01/10 11:51
Top Channel/ Një tjetër “goditje”! Politikani anti-ukrainas Robert Fico fiton zgjedhjet në Sllovaki
01/10 11:48