Top News – Gjyq për terrorizëm, dënim përjetë / Çfarë i pret ushtarët e Azovstalit pas dorëzimit
18/05/2022 15:18

Ministria ruse e mbrojtjes ka bërë të ditur tashmë se afro 1 mijë ushtarë ukrainas të bllokuar prej javësh në metalurgjikun e Azovstalit në Mariupol, janë dorëzuar. Ndërsa brenda impiantit besohet se gjenden edhe disa qindra luftëtarë, mes të cilëve komandantët me grada të larta. Sidoqoftë, ajo që shqetëson më shumë tani, është fati i të dorëzuarve. Sipas disa burimeve kremlini ka garantuar trajtim në pajtim me standartet ndërkombëtare, por brenda dumës ruse, ka nga ata që kërkojnë gjykim për terrorizëm e madje edhe thirrje për ndëshkimin kapital. Pas ndalimit të luftimeve në Azovstal, në ditën e 82 të luftës, Shtabi i ushtrisë ukrainase tha se garnizoni i Mariupolit e ka kryer misionin e tij, duke ndaluar planin e rusëve për të pushtuar Zaporizhian e duke lejuar kështu ushtrinë ukrainase të riorganizohet. Më pas, i kërkoi komandantëve të përqendroheshin tek objektivi i shpëtimit të jetëve të atyre që kanë mbetur në metalurgjik. Dhe kërkesa është pranuar nga shefi i Bataljonit Azov, Denis Prokopenko. Zyrtarët ukrainas thonë se pasi të jetë stabilizuar situata, ata do të shkëmbehen me të burgosur rusë lufte. Por kjo zgjidhje për momentin duket e vështirë. Prokurori i përgjithshëm rus i ka kërkuar gjykatës së lartë ti shpallë luftëtarët e Azovstalit, organizatë terroriste.

Top News- NATO zgjerohet në Madrid! / Aleanca në gatishmëri për përballje me Rusinë
29/06 21:00
Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06 19:36
Top Channel/ NATO me strategji të re: Do mbrojmë çdo pëlllëmbë të territorit tonë
29/06 18:56
Top News- Kurti i ‘tregon dhëmbët’ Serbisë/Sërish reciprocitet në kufi, a priten tensione!
29/06 18:40
Top Channel/ Babai po mbyste foshnjën në Athinë, shqiptarët ndërhyjnë dhe e shpëtojnë
29/06 18:40
Top News- Si i bëri Erdogan presion NATO/Çfarë fitoi Turqia pas heqjes së vetos!
29/06 17:10
Top News-Rusia do të sulmojë një vend të NATO!/Zelenski tregon kush e ka radhën pas Ukrainës
29/06 17:08
Top News- Avionët italianë monitorojnë Rusinë!/Roma në gatishmëri për mbrojtjen e kufijve të NATO
29/06 17:05
Top News-1 milionë trupa më shumë, NATO-izohet Evropa/Biden: Vladimir Putin po merr atë që nuk donte
29/06 16:10
Top News – U vra nga një ‘raketë-ninxha’ / Shefi i Al Qaeda-s në Siri në shënjestrën e SHBA
29/06 15:42
Top Channel/ Gazetarët kundër Macron: “Ku shkojmë paratë tona”? Grevë për licencat!
29/06 15:33
Top News-50,000 trupa të NATO për të ndalur Putin/Vendet baltike druajnë se janë në ‘listën e zezë’
29/06 15:24
Top Channel/ Kapet “droga e Xhihadit”: 2,3 tonë captagon në duart e policisë siriane!
29/06 15:13
Top Channel/ Romë, kafshët nuk përballojnë të nxehtin- u hidhen ushqime të ngrira!
29/06 15:09
Top Channel/ SHBA nis trupat në Europë, Biden: Rusia nuk “guxon”, këtu hyjmë ne!
29/06 14:51
Top Channel/Po të ishte grua, Putin s`do ta sulmonte Ukrainën: Johnson befason me deklaratën!
29/06 14:46
Top News – Kthehet ‘makthi’ i Notre Damit / Sërish zjarr në Paris, 12 persona të lënduar
29/06 14:44
Top News – Grabitje me armë në bankë / Kanada, vriten dy autorët, plagosen gjashtë policë
29/06 14:43
Top News – Kërcënon të ‘bombardojë’ Pentagonin! Rusia publikon koordinatat e qendrave perëndimore
29/06 14:43
Top News – Po të ishte Putini grua…?! / Ja çfarë mendon kryeministri britanik Boris Johnson
29/06 14:42