Top News – Gjermani, zëdhënësi i AFD: Për emigrantët, ka dhoma gazi!
29/09/2020 12:25

Partia gjermane e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë shkarkoi ish-zëdhënësin e saj Christian Lüth pas raporteve se ai ka bërë disa komente çnjerëzore lidhur me emigrantët. Varianti online i gazetës Zeit pretendon se Lüth foli për “pushkatim” dhe “çuarjen e emigrante” në dhoma gazi shkurtin e vitit të kaluar gjatë takimit me një influencuese të Youtube, Lisa Licentia në një bar të Berlinit. Komentet u transmetuan edhe në një dokumentar televiziv nga gjiganti i medias gjermane ProSieben. “Komentet që i atribuohen Christian Lüth janë plotësisht të papranueshme dhe të papajtueshme me qëllimet dhe politikat e AfD,” deklaroi drejtuesi i grupit parlamentar të saj, Alexander Gauland. Gauland i cilësoi si “absurde dhe krejtësisht fiktive” pretendimet se ai i kishte mbështetur komentet e Luth. Në takimin me Licentia, ky i fundit thuhet të jetë shprehur se “ sa më keq të shkojnë gjërat për Gjermaninë, aq më mirë është për AfD-në”. I pyetur prej saj nëse ishte në interesin e kësaj partie që të vijnë më shumë emigrantë, ai ka thëne: “ Po, sepse AfD-ja mund t`i bëjë gjërat më mirë. Ata mund t`i pushkatojmë më vonë. Ose t`i çojmë në dhoma gazi, njësoj është për mua”!

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56