Top News- Ç’po ndodh në ambasadat ruse në Evropë/Lavrov-Po tentojnë t’i kthejnë diplomatët në spiunë
21/05/2022 21:08

Kremlini ka hedhur akuza të forta ndaj perëndimit duke thënë se diplomatët rusë jashtë vendit po përballen me abuzime dhe kërcënime te ndryshme. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se në ambasadat ruse në vendet europiane po vijnë lloj-lloj kërcënimesh. Sipas Zakharovës, diplomatët rusë janë aktualisht “në qendër të vëmendjes”, ndërkohë që po dëmtohen edhe asetet diplomatike ruse. “Diplomatët jetojnë me të vërtetë në vijën e parë të betejës. Kemi parë madje edhe sulme me makina ndaj ambasadave tonë”,thotë ajo. Sipas saj, një nga qëllimet e një "fushate politike" të tillë kundër Rusisë ishte të thyente shërbimin diplomatik rus në mënyrë që ata të kthehen në spiunë të agjencive perëndimore. Po ashtu, edhe ministri jashtëm rus,Sergei Lavrov tha një ditë më parë se Perëndimi shpalli një luftë hibride kundër Moskës, me përjashtimin e plotë të shërbimit diplomatik rus nga arena ndërkombëtare. Ai pohoi gjithashtu se në Perëndim, diplomatët rusë morën letra që përmbanin oferta bashkëpunimi me shërbimet speciale të këtyre vendeve. ‘Ishin shantazhe dhe kërcënime që me ndërgjegjen të zgjohen, ta ndjekin, të dalin nga ambasada dhe të fillojnë të ndërveprojnë me Perëndmin”, tha Lavrov

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39