Top News – Covid, jashtë kontrollit/Shpërthejnë shifrat në Rajon
28/10/2020 16:28

Situata e pandemisë është përkeqësuar me ritme të shpejta në rajon. Gati 1.600 raste të reja raportoi Bosnje Hercegovina ku autoritetet shëndetësore po përballen me një shtim të rrufeshëm të shifrave. 36 persona mësohet të kenë humbur jetën atje nga sëmundja brenda 24 orëve. Bilanc në rritje raporton dhe Kroacia, e cila në fillesat e sëmundjes u lavdërua si një prej vendeve që falë masave të shpejta, arriti ta frenonte përhapjen pa fre te koronavirusit. 23 jetë të humbura ka pasur brenda një ditë në këtë vend dhe 2,378 infektime. Nuk paraqitet më e mirë as gjendja në Serbi. Presidenti Aleksandar Vucic e pranoi se “kjo e sotmja është dita më e vështirë për vendin”, pasi pritet të konfirmohen më shumë se 1,200 të prekur me koronavirus. “Numri i të shtruarve në spital është dyfishuar krahasuar me të hënën që shkoi, ndërsa ai i pacientëve të vendosur në aparate frymëmarrjeje është më i lartë; ekziston mundësia që të rrezikohet funksionimi i sistemit shëndetësor”, deklaroi kreu i shtetit serb në një fjalim mbi situatën epidemiologjike në vend.

Top News – Varreza e re masive/ Serbët duan ta kalojnë në heshtje
25/11 12:59
Top News – Maqedonia e veriut/ Bien vdekjet, rriten infektimet
24/11 21:37
Top News – Negociatat për Shkupin/ SHBA e zhgënjyer me vendimin e Bullgarisë
24/11 11:01
Top News – Maqedonia e Veriut/ Bien ifektimet, 35 humbje jete
23/11 23:19
Kryepeshkopi del nga spitali/ Kryepeshkopi Anastas kurohej në Athinë për shkak të covid
23/11 15:57
Top News – Covid, situata e rënduar/ Maqedoni e veriut, 25 viktima
21/11 21:31
Top News – Covid, Maqedonia e veriut/ Shpall gjëndjen e krizës, 30 ditë
20/11 22:22
Top News – Gjykata e Beogradit/ `Të zhvarrosen eshtrat e Rashkës`!
19/11 14:35
Përplasje mes protestuesve dhe policisë në Greqi, refuzuan urdhrin për ndalimin e tubimeve
17/11 14:41
Pandemia në Greqi/ Rritet numri i të infektuarve, viktimave dhe pacientëve të intubuar
17/11 12:04
Top News – Aktpadi ndaj Afganit/ Greqi, iu mbyt djali me gomone
16/11 22:31
Top News – `Rekord i zi`/ Maqedoni, bilanc i rëndë viktimash
16/11 20:30
Covid shënon rekord viktimash në Greqi, infektohen 1698 persona të tjerë
15/11 23:38
Top News – Covid 19 në Greqi/ 1.698 raste të reja, 71 të vdekur
15/11 21:01
Top News – 990 raste të reja dhe 24 viktima / Covid, Maqedoni e Veriut
15/11 19:41
Top News – Serbia po armatoset/ Ekspertët: Rrezik për mbarë rajonin!
15/11 15:15
Top News – Pandemia në rajon/ Rekord infektimesh në Serbi
14/11 23:38
Top News – Greqia forcon masat/ Mbyll shkollat dhe kopshtet
14/11 14:54
Top News – Maqedoni e veriut/ 25 viktima dhe 1064 të infektuar
13/11 22:06
Top News – Si Nagorni Karabaku… Vuçiç: Deklarata ime ishte e saktë
13/11 17:56