Top News/ BE të heqë masat ndëshkuese/ Kosova, kërkesë Brukselit pas referendumit në Veri
22/04/2024 11:41

Edhe pse kryetarët shqiptarë të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës nuk u arrit të shkarkohen nga referendum, për Prishtinën zyrtare, janë përmbushur të gjitha kërkesat e ndërkombëtarëve ndaj Kosovës, e për ktë BE duhet të heqë sanksionet. Deklarata vjen nga qeveria Kurti, pas përfundimit të zgjedhjeve, nga ku për shkak të bojkotit nga Lista Serbe, n uk u arrit të shkarkoheshin kryetarët aktualë. “Me përfundimin e këtij procesi, pa marrë parasysh rezultatin, Republika e Kosovës ka përmbushur obligimin e saj ndaj qytetarëve të saj dhe përgjegjësinë e marrë nga dakordimi me Bashkimin Evropian për deeskalimin e situatës në veri të vendit. Andaj, pas votimit të djeshëm, është koha që masat e padrejta ndaj Kosovës përfundimisht të largohen”, thuhet në kumtesën e Qeverisë. Lidhur me këtë ka reaguar edhe Presidentja Vjosa Osmani, e cila do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit në OKB. Osmani thekson se Kosova i dha qytetarëve të komunave të veriut mundësinë që t’i largojnë kryetarët aktualë dhe t’i zgjedhin kryetarët e rinj, por qytetarët në masë të madhe nuk e shfrytëzuan këtë mundësi, duke akuzuar Beogradin për ndërhyrje. “Për fat të keq, kjo kryesisht ndodhi për shkak të presionit të Beogradit të ekzekutuar nga Lista Serbe dhe strukturat ilegale kriminale. Edhe njëherë, Serbia kreu ndërhyrje të paligjshme në një proces zgjedhor të një shteti tjetër. Edhe njëherë, Vuçiçi shkeli fjalën që ua kishte dhënë partnerëve ndërkombëtarë”, shkroi Presidentja në profilin e saj social. Ndërkohë Lista Serbe falënderon qytetarët që bojkotuan, duke akuzuar Kurtin se po frikëson serbët në veri.

Top Channel/ S’ka zgjedhje në Kosovë/ Dështon nisma e PDK, nuk kishte koordinim me partitë e tjera
29/05 19:49
Top Channel/ Thaçi lihet në paraburgim,Gjykata Speciale i “frikësohet” veprimeve të tij nëse lirohet
29/05 18:25
Top Channel/ Një vit nga sulmi në Zveçan, Komandanti i KFOR: Të mbahen përgjegjës autorët e dhunës
29/05 15:50
Top News/ 300 të burgosur nga Danimarka në Kosovë/’Hapet burgu’, shqetësime për të drejtat e njeriut
29/05 14:27
Top Channel/ Borell, raport për Kosovën: Mbyllje e bankave në veri?!
28/05 15:34
Top News/ Sanksionet e BE kundër Kosovës/ Stano – Presim raportin! Masat, për shtensionim e situatës
28/05 14:53
Top News/ Njeh Palestinën, por jo Kosovën…Pse Spanja heziton? Raporti 145 me 110
28/05 14:23
Top News/ ‘Albin Kurti, i rekrutuar nga Serbia’/ Ramush Haradinaj akuza të forta- Ndodhi në burg
28/05 13:20
Top News/ Kosova drejt anëtarësimit në NATO. Tërbohen në Beograd, ‘u shpërblye terrori i Kurtit’
28/05 12:25
Top Channel/ Tkurret popullsia në Kosovë:”Procesi, sfidues në rajonet veriore”!
27/05 15:22
Top News/ Emigrimi boshatis Kosovën/ Të dhënat e censit, popullsia tkurret me 7 për qind
27/05 13:13
Top News/ Kosova, më pranë NATO-s/ Asambleja parlamentare e pranon si anëtare e asociuar
27/05 12:09
Top News/ NATO vendos sot për Kosovën / Kërkohët statusi i vendit të asociuar, Serbia kundër
27/05 12:06
Top Channel/ Asambleja e NATO-s, Kosova sot në axhendë: “Tërbohet” Serbia!
27/05 11:22
Top Channel/ Akuza Serbisë nga Washingtoni. Gërvalla: Kërcënim për Kosovën e rajonin. Satelit rus
26/05 21:37
Top News/ “Serbia po sulmon shtetet fqinje”, Gërvalla: Po i garanton hapësirë Rusisë e Kinës
26/05 18:32
Top News/ Kosova drejt NATO-s. Kërkohet unitet mes aleancës, prezantohet raporti
25/05 18:07
Top Channel/ Diplomacia ekonomike! Atashetë ekonomikë në Kosovë s’janë emëruar ende
25/05 12:37
Top News/ Asociacioni, Kosova kusht BE/ Gërvalla: Zbatojmë draftin nëse Serbia përmbush detyrimet
24/05 22:39
Top Channel/ Shtyhet seanca kundër Kurtit, dështon plani për rezolutën që synonte dorëheqjen e tij
24/05 19:55