Top News- Bazë amerikane në Mitrovicë / Ekspertët-SHBA t’i japë mesazh të prerë Serbisë
26/10/2021 18:11

Qeveria e Kosovë njoftoi disa ditë më parë se i ka bërë një kërkesë Shteteve të Bashkuara që të krijojnë një bazë të përhershme ushtarake në Kosovë. Sipas eskpetëve, kjo do të rriste sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor, por edhe do të conte një mesazh të qartë për Serbinë. Profesori i shkencave të sigurisë, Avni Islami thotë se një bazë e përhershme ushtarake e SHBA-së do të duhej të vendosej në Mitrovicë të Veriut, aty ku siç thotë ai, po krijohen tensione. “Kosova ende konsiderohet vend që po përfshihet nga tensionet, siç ishin këto të fundit në veri të vendit që i krijoi Qeveria e Serbisë. Një bazë e përhershme ushtarake e SHBA-së në Kosovë do të rriste sigurinë jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon”, thotë Islami. Në Kosovë, që nga viti 1999 është ngritur kampi ushtarak Bondsteel, i cili është edhe kampi i vetëm amerikan në Evropën Juglindore. Dallimi mes këtij kampi dhe një baz

Top News – Kurti përballë Vuçiçit / Takimi i radhës, javën e dytë të dhjetorit
06/12 12:25
Top Channel/ Shqiptari vret gruan në Greqi/ Bëhet viktima e 15 grua këtë vit në vendin fqinj
06/12 12:03
Top News-SHBA, 50 persona ‘non grata’ në Ballkan/I dërguari amerikan nis turin nga Maqedonia Veriut
06/12 11:03
Top News- Kush donte ta eleminonte? / Presidenti Erdogan zbulon autorët e atentatit
05/12 17:51
Top News – Gjenerali me mision në Ballkan! / BE hesht, Londra pas Brexit kërkon rol në rajon
05/12 17:35
Top News- Ekstremistët serbë gati për luftë / Nisen në Ukrainën Lindore për të mbështetur Rusinë
05/12 14:03
TopNews- Parashikimi i frikshëm i Greqisë/Varianti i ri ‘Omicron’ i përfshin të gjithë
05/12 13:59
Top News- Një qëndrim i ri për Kosovën…! / Gjermania e qartë për dialogun mes palëve
05/12 13:58
Top News- Një serb, protesta kundër Vuçic/I lindur në Prishtinë, kundër regjimit presidencial
05/12 12:19
Top News- Zaev shpëton nga shqiptarët /Partia hyn në qeverinë e Maqedonisë së Veriut
05/12 11:24
Top News- Pse Albin Kurti nuk shkon në SHBA!/Zbulohet arsyeja e mungesës së kryeministrit
05/12 11:08
Top News- ‘Ndihmoni emigrantët!’Papa Françesku mesazh të fortë në Athinë
04/12 19:06
Top News – A rrezikohet siguria në Ballkan/Zbulohet pse emëroi Britania një të dërguar në rajon
04/12 18:58
Top News-50 protesta anembanë Serbisë/Qytetarët bllokojnë rrugën kundër referendumit të Vuçiç
04/12 17:45
Top News – Helikopterë Apache dhe Black Hawks / Ushtria amerikane ’zbarkon’ në Greqi
04/12 17:01
Top News-Test të shpejtë edhe për të vaksinuarit! / Greqia dhe Zvicra ndryshojnë rregullat në kufi
04/12 16:15
Top News-50 mijë euro për pashaportë greke/Kush është biznesmeni nga Tirana i përfshirë në skandal
04/12 16:01
Top News-4 të dërguar specialë në Ballkan / Kush po punon në rajon në emër të Perëndimit
03/12 17:28
Top News- Si po punojnë Vuçiç dhe Putin/Kundër Kosovës dhe stabilitetit në Ballkan
03/12 16:33
Top News – 45 viktimat e aksidentit tragjik / Mbërrijnë në Shkup, lamtumirë me ceremoni zyrtare
03/12 13:17