Top News – 350 miliardë USD kundër krimit/ Biden-fondet anti-covid, edhe në ndihmë të policisë
24/06/2021 15:25

Presidenti amerikan, Joe Biden, shpalli të mërkurën një plan për financim më të madh të policisë, si përpjekje për të luftuar rritjen e numrit të vrasjeve. Ai tha se autoritetet në zonat e nxehta, mund të punësojnë më shumë forca policore. Strategjia e presidentit Biden për luftimin e krimit synon kufizimin e tregtarëve ilegalë të armëve dhe të trafikut të armëve të zjarrit. Qytetet e mëdha amerikane janë përballur me një rritje të vrasjeve dhe grabitjeve të armatosura, dhe presidenti paralajmëroi amerikanët se këto nivele mund të shënojnë rritje gjatë verës, pas disa muajsh bllokimi për shkak të pandemisë. Duke shpallur strategjinë e tij me pesë pika në Shtëpinë e Bardhë, të mërkurën më 23 qershor, presidenti u kërkoi qyteteve dhe shteteve të përdorin mjetet financiare me vlerë prej 350 miliardë dollarësh, që ishin caktuar për luftën me pandeminë e COVID-19. "Kjo do të thotë më shumë oficerë policie, më shumë infermierë, më shumë këshilltarë, më shumë punonjës socialë ose parandalues të dhunës në komunitet, për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjeve, përpara se të përshkallëzohen në krime", tha presidenti. "Ne nuk po e ndryshojmë Kushtetutën, por po e zbatojmë atë", shtoi Biden. Kjo mbase ishte një përgjigje ndaj kritikëve republikanë, të cilët kanë thënë se përpjekjet e presidentit për kontrollin e armëve përbëjnë tejkalim të kompetencave kushtetuese.

Top News – Tragjedi në familjen Ballack/ Humb jetën ne aksident djali i ish-futbollistit
05/08 17:47
Top News – Vritet barabarisht nëna e 3 fëmijëve/ Trupi i saj u gjet 10 ditë më vonë në një pellg
05/08 17:47
Top News-Mbi 28 milionë cigare të sekuestruara/45 persona përfundojnë në pranga nga policia
05/08 15:34
Top Channel/ Arrestohet ‘shefi i shefave’ i Ndraghetës, në Spanjë
05/08 15:24
Top News-Gjermania e Franca injorojnë OBSH-në/Së shpejti do ta japin dozën e tretë të vaksinës
05/08 14:41
Top News-WhatsApp vjen me risi të reja/Pas shumë muajsh zyrtarizon funksionin ‘view once’
05/08 14:33
Top News – Lamtumirë puthje në faqe/ Franca kundër ‘la bise’, mund të zhduket përgjithnjë nga Covidi
05/08 14:31
Top News – Arrestohet ‘Bosi i bosëve’ / Shefi i ‘Ndrangheta-s ishte strehuar në Madrid
05/08 14:24
Top News – ‘Shpërthen’ liqeni i Como-s/ Dy ditë shi pa u ndalur, uji pushton sheshe e shtëpi
05/08 14:05
Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05
Top Channel/ Rregullat e reja! SHBA nuk do të lejojë hyrjen e të pavaksinuarve
05/08 11:50
Top Channel/ Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë në shtator
05/08 11:17
Top Channel/ Nuk ndalet Rihanna! Zyrtarisht miliardere
05/08 10:38