Top News – 10 oficerët që përgjuan 91 dosje/ Si ranë në kurthin e SPAK trafikantë e vrasës
11/04/2021 13:00

Një prej mënyrave për të zbardhur krime që kanë mbetur për shumë kohë pa autorë, apo që dyshimet nuk mund të bazohen në prova është edhe ajo e përgjimeve të pandërprera. Kësisoj, SPAK ka operuar me neni 23 si dispozitë kalimtare të ligjit për organizimin dhe Funksionimin e Institucioneve për të Luftuar Korrupsionin e Krimin e Organizuar. Ndaj, në muajin dhjetor të vitit 2019 në Sektorin e Përgjimit të Komunikimeve Elektronike në Prokurorinë e Përgjithshme është vënë në dispozicion një ambient i veçuar, zyrë pune, me qëllim realizimin e procesit të përgjimit në interes të çështjeve hetimore të ndjekura nga Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar. Zyra dhe pajisjet e përgjimit janë izoluar dhe siguruar sipas parametrave ligjor të nevojshëm dhe të sigurt, brenda të cilës janë përcaktuar shtatë poste, ku Oficerët e Policisë Gjyqësore kanë kryer detyrat e tyre funksionale. Përgjatë vitit 2020, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përdorur metodën e përgjimit për 91 procedime penale. Kjo veprimtari është ndjekur nga 10 (dhjetë) Oficerë të Policisë Gjyqësore të Policë së Shtetit.

Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29
Top Channel/ Policia, kundër ndërtimeve pa leje/ Rama: Pse kapni një mur në male dhe asnjë…
14/05 15:26
Top News – Gjendet një predhë e paplasur/ Vlorë, dyshohet se i përket luftës së dytë botërore
14/05 15:24
Top Channel/ Taksistët protestojnë, kërkojnë punë/ Pengohet të marrin pasagjerë në rrugët e kthimit
14/05 15:15
Top News – Formulari i ri që marrin shoferët/ Si do veprohet në rastet e aksidenteve të lehta
14/05 15:14
Top Channel/ Lushnje, mbyten pas aksidentit dy persona/ Makina humb drejtim, bie përmbys në kanal
14/05 15:13
Top Channel/ Makinat ende pa kontroll teknik/ Prej 6 muajsh mjetet e vjetra lëvizin pa kolaudim
14/05 15:09
Top Channel/ Gjysmë metri breshër në Shkodër, dëme kolosale në bujqësi
14/05 15:03
Top Channel/ Bledi Çuçi: Nuk do ketë asnjë çedim! Të fillojmë organizimin për mbrojtjen e territorit
14/05 14:43
Top Channel/Banori zbulon si e gjeti predhën e paplasur në Vlorë: Ja hoqa dheun dhe e ngrita me duar
14/05 14:38
Top Channel/ Gjonaj: Jo vetëm gjoba! Objekti i ndërtuar pa leje do të konfiskohet për interes publik
14/05 14:36
Top Channel/ Klosi tregon ç’duhet të bëjmë për të pasur një sezon turistik të qetë
14/05 14:36
Top Channel/ Aksident i rëndë në Lushnje, babë e bijë humbin jetën
14/05 14:05
Top News – Shqipëria merr zyrtarisht kryesimin/ Presidenca e nismës Adriatiko-Joniane
14/05 12:57
Top Channel/ Pandemia ndikoi te profesionet/ Më së shumti e ndjenë arsimtarët
14/05 12:35
Top Channel/ Muzeu kërkon turistë/ Dy vjet pas hapjes në Lezhë ka rënie vizitorësh
14/05 12:34
Top Channel/ Temperaturat e larta dhe rënia e menjëhershme e tyre shkaktuan breshërin në Shkodër
14/05 12:28