Top Channel/Vepra Edi Hilës, Artkand/Prezantohet edhe pikturat e lumturi Blloshmit e Adrian Devollit
09/10/2021 19:48

Programi Artkand solli në këtë episod të 27 këtë kompozim të Edi Hilës. Një vepër e vitit ’89. Vaj, me përmasa 67x97 cm, nëpërmjet cmimit fillestar 3000 euro. Vepra është krijuar në një kohë kur ndryshimi i madh do të ndodhte, dhe ndërthur figuracionin dhe abstraksionin. Rreth viteve 1973–1974 Edi Hila u shpall fajtor për ‘propagandimin e tendencave antikonformiste në lidhje me estetikën socialiste’ dhe u dënua. Pas rënies së diktaturës, Hila u bë lektor, në Akademinë e Arteve. Ai ka shërbyer si Dekan atje që nga viti 1996. Ka marrë pjesë në ekspozita të shumta ndërkombëtare: Konkursi Kombëtar “Pranvera 72”, Konkursi Kombëtar “Onufri ’93”, Bienalja e Venecias, Muzeu Modern i Stokholmit, 1999; Berlin, Budapest Firence, Paris, Ne NeëYork, Londëretj.

Top Channel/ Ekspozita e artistëve “Grupi 86”, “Muri” ekspozita në galerinë e Tiranës
08/12 15:36
Top Channel/ Shqipëria në bienalen e Venecias, do të përfaqësohet vepra e Lumturi Blloshmit
06/12 16:01
Top Channel/ Udhëtim mbas në kohë. Vlora dje dhe sot e pasqyruar në piktura dhe foto
05/12 13:52
Top Channel/ Veprat e fundit në Artkand/ Prezantohen veprat më të fundit në programin e Top Channel
04/12 20:05
Top Channel/ Art nëpërmjet poçarisë! Artistë nga Maqedonia e Veriut mësojnë nga Vasillaq Kolevica
04/12 20:05
Top Channel/ Rudolf Marku ‘qytetar nderi’, bashkia Lezhë ceremoni në nder të tij
04/12 12:58
Top Channel/ Ekspozita në shtëpinë e Kadaresë/ Ekspozohen përkthimet e veprës së Aligerit në shqip
03/12 19:55
Top Channel/ “Lulëkuqet mbi mure”/ Koncerti i pianistes Ardita Bufaj me muzikën e filmave
01/12 19:58
Top Channel/ “Medea” shqiptare në Turqi/ Regjisori Filipi e vendos në skenë me teatrin e Izmirit
30/11 19:52
Top Channel/ “Kujtim Laro – Lulëkuqet mbi mure”, shfaqje në teatrin “Petro Marko”
30/11 17:19
Top Channel/ Ekspozita “mollë e ndalueme”, dalin nga arkivat grafikat me motive migjeniane të 1989
27/11 18:52
Top Channel/ Ekspozitë ndërkombëtare në Krujë. 23 artistë krijojnë dhe ekspozojnë
26/11 19:59
Top Channel/ Isopolifionia shqiptare në Unesco. Festohet sot 16-vjetori
25/11 16:18
Top Channel/ Monodrama, “Duan të Fluturojnë”.Shfaqja po vihet në skenën e teatrit Metropol
24/11 18:48
Top Channel/ Çmimi evropian i letërsisë/ Giovani Dozzini vjen në Tiranë për të treguar veprën e tij
24/11 12:30
Top Channel/ Shuhet Hueyda el Saied/ Artistja 46-vjeçare vuante nga një sëmundje e rëndë
23/11 12:34
Top Channel/Vepra nga lufta në ekspozitë!Punime në dy këndvështrime ekspozohen në galerinë e Tiranës
21/11 20:00
Top Channel/Veliaj me të rinjtë e “Back to book”: Krenar që po rikthehet kultura e leximit në Tiranë
21/11 14:04
Top Channel/ Intrigat në “Snob”/ Sonte episodi i tretë i serialit në Top Channel
21/11 12:48
Top Channel/ Tre botimet e Eni Vasilit/ Gazetarja flet për librin e ri nga panairi i librit
21/11 12:43