Top Channel/ Varhelyi kërkon zbatimin e marrëveshjes Kosovë-Serbi: Dy palët të përmbushin detyrimet
25/05/2023 20:50

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varehelyi zhvilloi një vizitë në Kosovë, ku në fokus riktheu dialogun me Serbinë. Sipas tij dialogu Kosovë-Serbi është shumë i rëndësishëm, ndërsa kërkoi zbatimin e marrëveshjes bazë, përfshirë edhe Asociacionin. “Tani është esenciale që të dyja palët të ofrojnë dhe zbatojnë të gjitha detyrimet pa vonesa, pasi duhet të shfrytëzohet të ecet përpara me zbatimin e marrëveshjes. Natyrisht mjafton të përmendet e konkluzioni i Këshillit të Evropës ku i nxit dy palët që të zbatojnë plotësisht të gjitha detyrimet, përfshirë edhe marrëveshjen e vitit 2013-2015 për Asociacionin”.

Top News – Kurti pranon përplasjen me Escobar!/ Mesazh SHBA- Paqja në Kosovë nuk vihet me presion
07/06 18:07
Top News – Escobar mesazh Kurtit nga Beogradi/ ‘Prano zgjedhjet në veri, ose do të kesh pasoja’
07/06 17:10
Top News – Kurti drejt shkarkimit!/ Haradinaj- Kemi votat për rrëzimin e qeverisë
07/06 17:01
Top Channel/ Haradinaj: I kemi votat “për të rrëzuar” Kurtin, e papranueshme sjellja me aleatët!
07/06 15:28
Top Channel/ “Serbia të japë garanci”, Osmani për Reuters: Zgjedhjet e reja, me peticion!
07/06 15:25
Top Channel/ Kurti e Sveçla drejt “non gratës”! Kosova:Do duhej të diskutonim sanksionimin e Serbisë
07/06 13:38
Top News- KFOR ul armët e luan me serbët / Përpjekja për çtensionim të situatës në Veri
06/06 17:06
Top Channel/ Escobar e Lajçak takojnë Osmanin/ Takime me krerët e opozitës dhe Listën Serbe
06/06 14:49
Top News – Escobar dhe Lajçak ‘azil’ në Kosovë / Vazhdojnë takimet me përfaqësuesit politikë
06/06 14:33
Top Channel/ Escobar e Lajçak takojnë Osmanin/ Takime me krerët e opozitës dhe Listën Serbe
06/06 12:41
Top Channel/ SHBA dhe BE kërkojnë zgjedhje/ Escobar e Lajçak në mision për të ulur tensionet
06/06 12:24
Top Channel/ Kurti i pabindur, Escobar: “Kosova të na tregojë çfarë do, s`po e kuptojmë”!
06/06 11:52
Top News – Tre kërkesa për Albin Kurtin / Lajçak dhe Escobar sjellin propozimin ndërkombëtar
06/06 11:28
Top News – Këngë nacionaliste serbe në Zveçan / Qindra protestues para objekteve komunale
06/06 10:31
Top Channel/ Escobar dhe Lajçak në Kosovë, nis takimi me Osmanin në Presidencë
06/06 10:19
Top Channel/ Nuk ka marrëveshje/ Kurti refuzon kërkesat e Lajçak dhe Escobar
06/06 09:23
Top News – Qindra trupa të NATO-s mbërrijnë në Kosovë/ Aleanca sjell ushtarë shtesë pas tensioneve
05/06 21:25
Top News – BE planifikon takim Kurti –Vuçiç/ Pas takimit me Vjosa Osmanin në Moldavi
05/06 20:42
Top News – “Hetoni sulmet serbe ndaj gazetarëve’, CPJ apel Kosovës
05/06 20:42
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41