Top Channel/Ukraina e rrethuar nga tre anë, gjenerali amerikan: Në ajër e det Rusia “i mbyt”!
28/01/2022 16:43

Trupa, tanke, raketa, luftanije- të gjitha janë në lëvizje. Me ngadalë, por në mënyrë mjaft të sigurtë, rusët janë duke e rrethuar Ukrainën nga tre anë. Në kufirin me të, presin 100 mijë ushtarë, megjithatë numri i tyre mund të dyfishohet brenda një kohe shumë të shkurtër. Rajonet lindore ukrainase, Donetsk dhe Luhansk, janë tashmë kontrollin e separatstëve pro-rusë që nga 2014-ta. Rusia ka gjithashtu një fuqi të jashtëzakonshme detare dhe ajrore. Nëse do të vendosë të mësyjë vendin fqinj, do ta bëjë me të gjithë forcën: Sulme ajrore, goditje raketash, e madje edhe sulme kibernetike që mund të dëmontojnë ndjeshëm infrastrukturen ushtarake të Ukrainës, të ndërpresin komunikimin dhe të demoralizojnë trupat në terren. “Numri i ushtarëve ne kufi është shumë më i madh sesa a ii trupave që u përdorën për të sulmuar dhe aneksuar Krimenë”, thotë gjenerali amerikan në pension, Philip Breedlove. Ushtria ukrainase padyshim është sot shumë më e përgatitur se atëherë, dhe e pajisur më mirë. Por rusët kanë epërsi të madhe. Edhe sikur ukrainasit të arrijnë t`i bëjnë ballë në tokë, forcat e Moskës zotërojnë padiskutim detin dhe ajrin”, shton ai. Ndonëse thotë se nuk e ka në plan pushtimin, Rusia ka vazhduar përgatitjet ushtarake në rajonin e Rostovit, duke përfshirë këtu tanke, mjete ushtarake amfibe dhe armatime të tjera të rënda.

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30