Top Channel/ U gjet e plagosur me armë dy muaj më parë, shqiponja e malit me GPS sërish në qiell!
14/04/2021 12:39

Shqiponja e Malit, zogu emblematik i Shqipërisë është lëshuar te fluturoje e lire përsëri në qiellin tonë. Dy muaj pasi u gjet e plagosur dhe u rehabilituar shqiponja është lëne te fluturoje ne parkun kombëtar te Prespës. Ekzistenca e shpendit qe zor se mund te shihet prej vitesh rrezikohet nga gjuetia e paligjshme dhe helmimi, çka ka bere qe ne vendin tone thuajse te përgjysmohet numri. Ekspertet kane vendosur një pajisje GPS ne pjesën e prapme te këtij shpendi madhështor, ndërsa synojnë qe te studiojnë rrugët ajrore te Shqiponjës dhe habitatet e saj. Ne muajin shkurt kjo Shqiponje vetëm 2 vjeçare u gjet e plagosur me arme zjarri ne zonën e Skraparit, ndërsa u trajtua ne qendrën e rehabilitimit në parkun Divjakë, Karavasta. Shpendi që përfaqëson krenarinë tonë kombëtare jeton në zonat kodrinore dhe malore të Shqipërisë dhe preferon habitate me shkëmbinj dhe pemë siç gjenden në lartësitë e Parkut Kombëtar të Prespës.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29