Top Channel/ The Economist, paralajmërim frikësues: Lufta në Ukrainë do “ndryshojë të gjithë botën”!
28/01/2022 15:33

“Nëse tanket ruse kalojnë kufirin, tregjet do të cmenden”: Helima Croft. drejtoreshe në bankën e Investimeve rbc Capital Markets dhe ish analiste e Agjensisë Qendrore amerikane të Inteligjencës, thotë se nëse Rusia pushton Ukrainën, do të ketë vuajtje njerëzore, rreshtime të reja gjeopolitike, por edhe një shok ekonomik. I pari që do të ndiejë pasojat e kësaj mësymjeje, do të jetë tregu i gazit në Europë. Rusia është eksportuesja më e madhe e gazit natyror në botë; ajo po kështu furnizon gati një të dhjetën e globit me alumin dhe bakëre prodhon edhe një sërë metalesh të tjera, përfshirë 43% të paladiumit të botës, një përbërës shumë i rëndësishëm për konvertuesit katalitikë. Për të mos harruar që është dhe eksportuesja e katërt më e madhe e grurit. Europa mund të mbijetojë edhe më një reduktim të furnizimit të gazit rus. Por nëse Moska i mbyll krejtësisht rubinetat e saj, kjo për kontinentin e vjetër do të ishte katastrofike. “Europa po përballet me një dimër edhe kështu, mjaft të vështirë. Asaj nuk do t`i bënte dot ballë lehtë mungesës së gazit rus. Gjetja e burimeve alternative të energjisë do të përbënin një sfidë gjigande logjistike. Për këtë situatë, nuk ka një zgjidhje të shpejte dhe të lehtë”, thotë për CNN Janis Kluge, ekspert për Europën Lindore në Institutin gjerman të cështjeve ndërkombëtare dhe atyre të sigurisë. Sipas të dhënave të Eurostat, gati 40% e importeve të gazit natyror në BE janë nga Rusia, që ka

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30