Top Channel/ Studimi i ri i Covid: Rrezikon t`ju lerë më probleme në zemër!
10/02/2022 15:31

Një studim i ri mbi koronavirusin ka dalë në një përfundim shqetësues. Edhe pse mund ta kenë kaluar sëmundjen, një pjesë e njerëzve të prekur prej saj rrezikojnë të mbeten me probleme në zemër. Madje më i madh, risku duket se paraqitet tek ata që kanë pasur simptoma të buta dhe nuk kanë përfunduar në spital prej Covid 19-tës. “Ky virus, vërtet që duket se nuk kursen njeri”, tha për Reuters Ziyad Al-Aly i Universitetit të Washingtonit. “Njerëzit e prekur nga koronavirusi duket t`ia vënë veshin shëndetit e të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë dhimbje gjoksi, nëse ndiejnë një lloj peshe në gjoks, kanë rrahje të shpeshta zemre, enjtje të këmbëve etj”, shtoi ai. Studimi i ri amerikan vjen në një kohë kur administrata Biden gjendet nën trysninë për të lehtësuar kufizimet e lidhura me pandeminë. Shtetet që e kanë humbur durimin, mes tyre Nju Jorku që drejtohet nga një guvernatore demokrate, e kanë bërë të qartë se nuk do të presin Uashingtonin ndërsa irritimi publik po rritet. Në fillim të kësaj jave, Nju Xhjersi, Konektikati dhe Dellaueri bënë publike plane për t'iu bashkuar atyre shteteve që kanë hequr ose nuk kanë pasur kurrë urdhra në fuqi, për mbatjen e maskave në shkolla. Shteti i Masaçusetsit do të ndjekë shembullin në fund të këtij muaji. Të gjitha këto shtete, përveç Masacusetsit, drejtohen nga guvernatorë demokratë. Më shumë se 2,000 njerëz po humbin jetën çdo ditë në vend si pasojë e COVID-it dhe brenda administratës ka zëra kundër heqjes dorë nga kufizimet pavarësisht se numri i vdekjeve vazhdon të jetë i lartë.

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top Channel/Shpërthejnë zjarret në Turqi, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht!
25/06 15:06
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32