Top Channel/ Sholz kërcënon ekonominë ruse: NATO dhe aleatët do reagojnë
14/02/2022 19:20

Takimi i kancelarit gjerman Olaf Scholz me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky shkoi plotësisht siç pritej. Pavarësisht kërkesave të vazhdueshme nga Kievi, nuk do të ketë armë vdekjeprurëse gjermane për Ukrainën – por do të ketë para. Scholz theksoi se vendi i tij është donatori më i madh në botë i mbështetjes financiare për Ukrainën dhe ai u zotua të përshpejtojë disa pagesa. Për sa i përket sanksioneve, ai tha se aleatët perëndimorë kishin një paketë masash gati për të ndërmarrë nëse Rusia pushton Ukrainën, por ai nuk do të merrej me detaje. Për acarimin e shumë aleatëve, Scholz shmang të thotë me zë të lartë fjalët “Nord Stream 2” këto ditë, dhe ai nuk bëri përjashtim sot. Një ndryshim intrigues u shfaq midis dy liderëve në konferencën e tyre për shtyp. Ndërsa Zelensky konfirmoi ambicien e vazhdueshme të vendit të tij për t’u bashkuar me NATO-n, Scholz u çudit me zë të lartë për shqetësimin e Vladimir Putin për një skenar të tillë, duke pasur parasysh se plane të tilla, sipas tij, “aktualisht nuk janë në axhendë”. A është kjo diçka që ai do ta përsërisë nesër në Kremlin?

Top News/ ‘Kërcënim serioz për paqen’/ Pas deklaratës në samit, Koreja e Veriut akuzon NATO-n
13/07 20:30
Top News/ Rusia dhe Kina, stërvitje ushtarake/ Përgatitje kundër perëndimit, manovra detare
13/07 20:05
Top Channel/ Sulm nga ajri, vriten 71 palestinezë! Ushtria izraelite: Shënjestra komandanti i Hamas
13/07 19:14
Top Channel/ Sulm në zonën humanitare të Gazës, 71 viktima, qindra të plagosur!
13/07 18:30
Top Channel/ Dasma e vitit në Indi! Nga Kardashian te Tony Blair, VIP-at që marrin pjesë në ceremoni
13/07 15:48
Top News/ Biden, tjetër taktikë për zgjedhjet/ S’ka tërheqje, si po e largon vëmendjen nga dështimi
13/07 15:01
Top News/ 71 të vrarë në Gaza/ Viktimat ishin civilë, mes tyre dhe fëmijë
13/07 14:39
Top News/ Lojërat olimpike të Parisit pa Biden!/ Presidenti vë në krye të delegacionit Zonjën e Parë
13/07 13:50
Top News/ SHBA kërkon largimin e Izraelit nga Gaza/ Gjenden 60 trupa civilësh në ish qendrën e OKB
13/07 13:46
Top News/ Vrau producenten nga pakujdesia/ Pushohet çështja për aktorin Alec Baldwin
13/07 13:40
Top News/ ‘Marrëveshje për censurim’/ Elon Musk akuzon Komisionin Evropian
13/07 13:20
Top News/ Trump pa kufizime në Facebook e Instagram/ Kompania ‘Meta’ i heq barrierat për zgjedhje
13/07 13:09
Top News/ Ukraina sulmon Rusinë me drone/ Shpërthen në flakë depoja e naftës në Rostov
13/07 13:06
Top News/ Britania pret liderët evropianë, pjesë edhe kryeministri Edi Rama, në fokus Ukraina
13/07 13:06
Top News/ Irani me qëndrim të ri ndaj BE/ Presidenti kërkon bashkëpunim për sanksionet
13/07 12:58
Top Channel/Alec Baldwin i pafajshëm! Gjykata pushon çështjen ndaj aktorit, vrau gabimisht kineasten
13/07 12:13
Top Channel/Si mund të shkarkohet Biden? Neni 25 i Kushtetutës parashikon zëvendësimin e presidentit
13/07 12:12
Top Channel/ Shembja e shkollës në Nigeri, shkon në 22 numri i viktimave
13/07 12:01
Top News/ Rusia komplot kundër Europës/ Zbulohen atentate kundër mbështetësve të Ukrainës
13/07 11:08
Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53