Top Channel/ Sherri me Francën, Londra dërgon luftanijet në ishullin e Xhersit!
06/05/2021 11:33

Londra nisi dy anije patrullimi drejt ishullit të Xhersit, në mesin e mosmarrëveshjeve me Francën lidhur me peshkimit në ujrat përreth tij. vendimi erdhi pas diskutimeve mes kryeministrit Boris Johnson dhe zyrtarëve lokalë lidhur me rrezikun e një bllokade në kryeqytetin e Xhersit, Saint Helier. Ministrja franceze e ceshtjeve detare deklaroi me heret se Franca do të hakmerret duke I ndërprerë furnizimin me energji elektrike Xhersit, pasi pasi Britania e Madhe I vendosi kushte të reja marrëveshjes së peshkimit për hyrje në ujrat e saj. “Këto kushte qasjeje janë vendosur në mënyrë të njëanshme dhe pa asnjë shpjegim. Një gjë e tillë, është krejtësisht e papranueshme ", deklaroi Annick Girardin. Ishulli i veteqeverisur i Xhersit është një prej Channel Islands, të ndodhur vetëm 14 milje nga brigjet franceze. Edhe pse teknikisht nuk janë pjesë e mbretërisë së bashkuar, këto ishuj janë të varur nga kurora britanike dhe në shkallë ndërkombëtare mbrohen e përfaqësohen prej qeverisë britanike. Por furnizimi i tyre me energji elektrike varet nga një rrjet nenujor kabblosh që vijnë nga Franca. Britania e Madhe njoftoi së fundi se kishte kërkesa të reja lidhur me peshkimin në ujrat përreth ishullit të Xhersit, por kjo nuk u prit mirë nga Parisi zyrtarr që i kujtoi se po imponojnë kritere të cilat nuk i përkasin marrëveshjes se arritur pas Brexitit.

Top Channel/ Nis vaksinimi në kampin Al Hol kundër covid-19
24/06 22:45
Top Channel/ U mbajt peng 6 vite në xhungël / Politikania përballet me rrëmbyesit 13 vite më vonë
24/06 22:42
Top Channel/ Alarmohen fermerët në Kroaci, ujqërit sulmojnë çdo ditë bagëtitë e tyre
24/06 22:41
Top Channel/ Britney Spears kërkon lirinë nga babai, fansat presin para gjykatës në mbështetje të saj
24/06 22:38
Top News – Lajmi që tronditi të gjithë Italinë/ Shqiptari abuzonte seksualisht me vajzat e tij
24/06 20:28
Top Channel/ Shembet pallati në Florida/ 1 i vdekur , 51 të zhdukur në ndërtesën 12-katëshe
24/06 19:34
Top News – Shoferi që ‘ka’ sekretin e Lady D/ Fiat uno u përplas me Mercedes-in para tragjedisë
24/06 16:52
Top News – A do shkrijë Siberia si akullore…Rrethi arktik me temperatura rekord deri 48 gradë c
24/06 16:51
Top News – Infermiere ditën, bose droge natën/ Dënohet çifti britanik për trafik kokaine e heroine
24/06 16:47
Top Channel/ “Trekëndëshi i zi”, Pentagoni nxjerr foton e pabesueshme të UFO-ve!
24/06 15:50
Top Channel/ Merkel thirrje BE-së: “14 ditë karantinë kujtdo që hyn nga Britania”!
24/06 15:33
Top News – 350 miliardë USD kundër krimit/ Biden-fondet anti-covid, edhe në ndihmë të policisë
24/06 15:25
Top News – Mashtrimi spektakolar me Bitcoin/ Dy vëllezër afrikanë zhduken me 3.6 mld dollarë
24/06 15:25
Top Channel/ Habisin shqiptarët në Angli, kthejnë dhe tempullin në “shtëpi bari”!
24/06 15:07
Top Channel/ Ekspertët: Pas Covidit, vrasësi tjetër i madh do të jenë valët e të nxehtit!
24/06 14:58
Top News – Princi Harry s’është djali i Charles/ Ja çfarë nxorri në pah studimi biometrik
24/06 13:54
Top News – KE-Hetim për ‘George Floyd’ çek/ Qytetari rom, vdiq gjatë arrestimit në pragë
24/06 13:51
Top News – Pas dëshmisë në gjyq/ Justin Timberlake mbështet Britney Spears
24/06 13:44
Top News – Fillon sot samiti i BE në Bruksel/ Temat e nxehta-raportet me Rusinë dhe Bjellorusinë
24/06 13:37
Top Channel/ Rusia paralajmëron Anglinë: Herën tjetër, do t`iu fundosim anijet!
24/06 13:30