Top Channel/ Raketa kineze del jashtë kontrollit, rrezikon të godasë Italinë!
04/05/2021 16:49

Raketa kineze Lunga Marcia 5B, që dërgoi në orbitë modulin e parë të stacionit hapësinore Tiangon, është në rënie të pakontrolluar, konfirmon Instituti i shkencave teknonologjike në Pisa të Italisë. “ Kjo është hera e dytë që dicka e tillë ndodh me këtë version të raketës, shpjegon kreu i tij Luciano Anselmo. I pari ishte në 2020-tën, kur disa fragmente ranë në një fshat të Afrikës, por atëherë lajmi kaloi pa u vënë re sepse bota ishte përqëndruar tek pandemia e Covid 19. Këtë radhë, copat e raketës rrezikojnë të bien në rajonet qendrore e jugore të të Italisë, vazhdon eksperti. Pas lëshimit, raketa është braktisur në kozmos, shkruan TGcom, e që prej atëherë nuk kishte më asnjë shenjë prej saj. Lëshimi i 29 prillit shkoi shumë mirë, kujton Anselmo, por paskësaj, thekson ai, e lanë atje lart dhe raketa po silet si një “pajisje pasive”’. I vetmi ndikim që pëson është frenimi i atmosferës që po e bën të bjerë sërish në Tokë, vijon ai. Dyshimi konfirmohet gjithashtu edhe nga orbita që ajo është dukë përshkuar, e ngjashme me atë të vitit 2020 nga paraardhësi i tij dhe me atë të 2018 nga prototipi i stacionit të vjetër kinez hapësinor. Sidoqoftë, është shumë herët për të nxjerrë ndonjë konkluzion sepse orbita mund të pësojë variacione, thekson eksperti, i cili sqaron se gjërat do të qartësohen më shumë diku nga mesi i javës së ardhshme.

Top News – Merkel, Kurtit: Jemi pranë jush/ Në fokus dialogu me Serbinë e liberalizimi i vizave
17/05 21:48
Top Channel/ Artileria izraelite bombardon Gazën pa diskriminim, nga zona kufitare Sderot
17/05 21:21
Top Channel/ Forcat izraelite bllokojnë hyrjen në Sheikh Jarrah në Jerusalem, pas sulmit me makinë
17/05 21:21
Top Channel/ Presidenti Macron mirëpret homologun egjiptian për krizën e Lindjes së Mesme
17/05 21:20
Top Channel/ Palestinezët rekuperojnë trupin e viktimës mes zjarrit të sulmeve ajrore në Gaza
17/05 21:15
Top Channel/ Zyrtarët në Indi evakuojnë zonat bregdetare para ciklonit ‘monstruoz’ – Pa koment
17/05 21:15
Top Channel/ Sulmi ajror izraelit ndez në flakë Rripin e Gazës – Pa koment
17/05 21:12
Top Channel/Demonstruesit pro-palestinezë në Pakistan djegin flamurët izraelitë &amerikanë në Karaçi
17/05 21:12
Top News – Gati një shi raketash mbi Izrael/ Hamas premton bombardim masiv të qyteteve izraelite
17/05 21:06
Top News – ‘Ta shpëlajmë’ virusin me birrë/ Britanikët gati për në pub, Xhonson: Ok por…kujdes!
17/05 20:05
Top News – Raketat fluturojnë në qiell/ Babai përpjekje maksimale të mbrojë fëmijën
17/05 20:04
Top News – Greqia dashurohet me ‘Iron Dome’/ Athina do ‘kupolën e hekurt’ për mbrojtje nga Turqia
17/05 20:04
Top News – Gaza, asgjësohet Abu Harbeed/ Izraeli ‘lan hesapet’ me autorin e shumë atentateve
17/05 20:03
Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11
Top News – Bella Hadid zemëron Izraelin/ ’Kërkon hedhjen e hebrenjve në det…’
17/05 16:11