Top Channel/ Përshkallëzohet situata në Zveçan! Të shtëna me armë dhe gaz lotsjellës, ndërhyn KFOR
29/05/2023 17:54

Qytetarët serbë kanë përshkallëzuar protestën në Zveçan gjatë pasdites, duke rrezikuar forcat policore dhe ekipet e medias që po raportojnë nga vendngjarja. Nga vendngjarja, gazetarja Leonita Bajrami raporton se ka pasur të shtëna me armë, janë hedhur granata nga serbët, ndërsa policia ka tentuar të shpërndarë turmën me gaz lotsjellës. Pas tensionimit të situatës, është dashur ndërhyrja e forcave të KFOR, që ka shpërndarë protestuesit. Më herët, forcat speciale, paralajmëruan turmën të largohej, por pas refuzimit, vendosi të ndërhyjë. “Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë“, ishte audio-paralajmërimi i KFOR-it. Aktualisht, protestat e serbëve që refuzojnë të qeverisën nga kryetarët shqiptarë që u zgjodhën në zgjedhjet e jashtëzakonshme, vazhdojnë në Zveçan dhe Leposaviç. Më e qetë paraqitet situata në Zubin Potok, kur turma u shpërnda. Në tre komunat e veriut, u bë betimi i kryetarëve të rinj në 25 maj. Një ditë më pas, me ndihmën e policisë, ata u përpoqën të hyjnë në institucion për të nisur punën, por u ndeshën me kundërshtimin e ashpër të serbëve. Këta të fundit janë mbledhur në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviç, ndërsa nuk kanë munguar përplasjet me policinë. Serbët kanë sulmuar edhe ekipet e mediave shqiptare, që po raportojnë situatën.

Top Channel/ BE-ja kërkon “kokat” e sulmuesve, Vucic: Le të vijë KFOR-i në kufi!
26/09 15:04
Top Channel/ Serbia shpall ditë zie për sulmuesit: “Po vuanin terrorin e Kurtit”!
26/09 15:03
Top News – Publikohen pamjet e terroristëve /Të plagosur e duke u fshehur në manastir, edhe Radoiçiç
26/09 14:24
Top Channel/ Lista Serbe shpall ditë zie për sulmuesit e vrarë: “Dikush i tradhtoi”!
26/09 12:11
Top Channel/ KFOR-i shton trupat në kufirin e Kosovës, Tajani: Të parandalojmë përleshjet!
26/09 10:59
Top News – Eksploziv e antitank, armatim për kryengritje / Kurti nxjerr armët të sekuestruara
26/09 10:14
Top News – Dioqeza e Rashkës reagon për armët e gjetura në manastir: U hodhën gjatë tërheqjes
25/09 23:05
Top News – Pjesë e terroristëve në Veri / Radoiçiç u plagos në Kosovë, po kurohet në Beograd
25/09 22:51
Top News – Dha jetën për mbrojtjen e Kosovës, heroi Afrim Bunjaku përcillet në banesën e fundit
25/09 22:40
Top Channel/ Sulmi në veri, reagon Lista Serbe: Pse EULEX nuk u bë pjesë e aksionit?
25/09 21:17
Top News- Lista Serbe fajëson Kurtin/ Kërkon hetim për vrasjen e 2 prej policëve serbe
25/09 20:52
Top News – Serbia mbron 6 terroristë / Sveçla-Gjetëm dokumente të Milan Radoiçiç
25/09 19:51
Top News – BE kërcënon Serbinë / Dialog me Kosovën, ose sanksione
25/09 19:51
Top Channel/ Shpallet “Hero i Kosovës”/ Përcillet në banesën e fundit polici i vrarë nga terroristët
25/09 19:36
Top Channel/ Policia tregon armët e terroristëve, u kapën në veri të Kosovës
25/09 19:34
Top News – BE ‘kundër’ Lajçak e Borrell / Brukseli flet për herë të parë-Sulm terrorist!
25/09 19:15
Top News – Bilanci i luftës në Veri / Të paktën 4 serbë të vrarë, 6 të arrestuar e 6 në Serbi
25/09 19:14
Top News- Beogradi armatosi Radoiçiç para sulmit/ Zbardhen provat që implikojnë Serbinë në agresion
25/09 19:14
Top News – ‘Bota u trondit, Lista Serbe hesht!’Ambasadori gjerman shpërthen në kritika: Kur do flasë
25/09 17:02
Top Channel/ Ceremonia në nder të Bunjakut, Kurti: Sulmi u krye nga një grup i mbështetur nga Serbia
25/09 16:51