Top Channel/ “Nuk dorëzohemi”: Forcat anti-talebane hidhen në sulm, rimarrin tre rajone veriore!
21/08/2021 11:17

Rezistenca anti-talebanëve është vënë në lëvizje dheë ka shënuar fitoren e parë. Vetëm disa ditë pasi grupi islamik rivendosi kontrollin e tij në pjesën më të madhe të vendit, luftëtarë opozitarë, besnikë ndaj qeverisë së përmbysur të Afganistanit kanë rimarrë tre rajone veriore. Gjatë luftimeve në Baghlan, në veri të vendit mbetën të vrarë të paktën 15 luftëtarë talebanë e 15 të tjerë u plagosën. Talebanët e quajtën këtë një tradhëti të amnistisë së shpallur për anëtarët e ish-qeverisë afgane, të cilën në fakt, raportet që mbërrijnë nga terreni dëhsmojnë qartë se nuk e zbatuan në asnjë moment. Abdul Hamid, komandanti lokal i kryengritjes kundër talebanëve, tha në një video-mesazh nga Andrabi, një nga rrethet e sapo-marra, se forcat e tij po përparonin drejt një rajoni tjetër aty pranë, ndërsa u zotua të kapë të gjithë Baghlanin. Njoftohet se talebanët kanë nisur luftëtarët e tyre për një kunder-ofensivë në Andrab. Ngjarjet e një dite më parë erdhën pak pas deklaratave Amrullah Saleh, i cili shërbeu si zëvendësi i parë i Presidentit të arratisur Ashraf Ghani, u zotua se do të organizonte një rezistencë të fortë ndaj talebanëve nga provinca e tij e Panshirit, e vetmja që nuk ra në duart e talebanëve. Duke cituar kushtetutën afganë, Saleh u vetëshpall president i përkohshëm pasi Ghani u arratis nga vendi të djelën e iu ofrua azil nga Emiratet e Bashkuara Arabe. Në mbështetje të ish zv/presidentit ka dalë dhe Ahmed Masudi, djali i komandantit të vrarë afgan Ahmed Shah Masud, i cili mbrojti me sukses krahinën dhe zona të tjera në Afganistan gjatë qeverisë së mëparshme talebane nga 1996 deri në 2001.

Top Channel/ Protestat “gjunjëzojnë” qeverinë izraelite. Shtyhet reforma gjyqësore
27/03 22:18
Top Channel/ Tragjedi në Ekuador! Rrëshqitjet e dheut shkaktojnë mbi 16 viktima
27/03 22:09
Top Channel/ Diskutime për sigurinë, shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së takim me Zelensky-n
27/03 21:41
Top News – Zelenskey zbret në frontin e luftës, takon ushtarët në Zaporizhia
27/03 20:52
Top News – Dorëzohet Netanyahu, shtyn ndryshimet ligjore pas protestave të ashpra
27/03 20:20
Top News – ‘Fatkeqësisht kemi opozitë’ / Biden kapet mat në një tjetër gafë me mikrofon
27/03 20:17
Top News – Shteti amerikan që “tradhton” SHBA-të me Kinën
27/03 19:13
Top News – 10 ditë nga vendimi i GJNP-së / Si mund të arrestohet Vladimir Putin
27/03 19:13
Top News – 50 mijë punonjës nga Shqipëria e Ballkani!/ Si e presin kompanitë gjermane vendimin
27/03 19:01
Top News – Vendosja e armëve bërthamore në Bjellorusi/ Kina kundër Rusisë- Të fokusohemi te paqja!
27/03 17:47
Top News – Presidenti vs kryeministrit: Thirri mendjes! Izraeli në kaos, Netanjahu të ndalë reformat
27/03 16:21
Top News – NATO dhe Kievi në shënjestër / Putin i godet për 2 min, raketat Iskander në Bjellorusi
27/03 16:06
Top News – Përse luftohet për Bakhmutin… / Ukraina: Kontrolli i qytetit, ‘nevojë ushtarake’
27/03 15:35
Top News – Rusia, torpedo bërthamore në Paqësor / Putin nuk njeh kufi, gjithçka gati vitin tjetër
27/03 15:33
Top News – Shpikja më e madhe në dekada, Bill Gates vlerëson inteligjencën artificiale
27/03 15:31
Top Channel/ Jepet alarmi: Po rritet varësia e fëmijëve ndaj internetit, më shumë se para pandemisë
27/03 15:29
Top News – Polonia- NATO të qëndrojë e qetë!/ Rusia, armë bërthamorë në Bjellorusi
27/03 15:06
Top News – Polonia në kërkim të spiunëve rusë!/ Varshava përballë agjentëve të Kremlinit
27/03 14:38
Top News – ‘Pasardhësi’ i Putinit akuzon NATO!/ Perëndimi, palë në konfliktin në Ukrainë
27/03 13:58
Top Channel/ Pas SHBA-së, BE: Borrell paralajmëron nga “rreziku” i Kinës!
27/03 13:57