Top Channel/ ‘Mitsotakis nuk ekziston për mua’. Erdogan ‘ shpërthen’ ndaj kryeministrit grek
23/05/2022 23:05

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka ashpërsuar retorikën ndaj kryeministrit të Greqisë Kyriakos Mitsotakis, duke thënë se ai “nuk ekziston për të”. Deklarata e tij vjen pasi ai vizitoi SHBA-në dhe akuzoi kryeministrin grek se po përpiqet të bllokojë shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Ankara. “Ne kishim rënë dakord që të mos përfshinim vendet e treta në mosmarrëveshjen tonë me të. Pavarësisht kësaj, ai pati një vizitë në SHBA javën e kaluar dhe bisedoi me Kongresin dhe i paralajmëroi të mos na jepnin F-16. [Mitsotakis] nuk ekziston më për mua. Unë kurrë nuk do të pranoj të takohem me të.”, tha Erdogan në një konferencë për shtyp. Megjithatë, presidenti turk tha se ai nuk parashikonte që SHBA do të merrte parasysh opinionin e Mitsotakis kur merrte vendimin e saj për shitjen e F-16. Ankaraja i kishte bërë një kërkesë Uashingtonit në tetor për të blerë 40 avionë luftarakë Lockheed Martin F-16. Departamenti i Shtetit i shkroi një letër Kongresit muajin e kaluar duke thënë se do t'i shërbente interesit kombëtar të SHBA-së dhe unitetit të NATO-s për të miratuar shitjen. Erdogan njoftoi gjithashtu anulimin e takimit të këshillit strategjik me Greqinë, sipas Anadolu agency. Tensionet midis fqinjëve dhe anëtarëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë, u rritën që nga viti 2020 pas planeve të Ankarasë për të eksploruar naftë dhe gaz në Mesdheun lindor. Të dy vendet kanë pasur gjithashtu një sërë mosmarrëveshjesh për kufirin ajror dhe detar.Muajin e kaluar, Athina dhe Ankaraja shkëmbyen akuzat për shkelje të hapësirës ajrore me avionë luftarakë.

Top Channel/ Territori spanjoll në veri të Marokut bastiset nga mijëra emigrantë afrikanë
24/06 22:33
Top Channel/ Përleshje të rënda mes policisë e protestuesve kundër çmimeve në Kongresin e Ekuador
24/06 22:32
Top Channel/ “Pranoni propozimin francez”/ Kryeministri bullgar, thirrje maqedonisë së veriut
24/06 21:43
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Biden: Një ditë e trishtuar për SHBA, kjo nuk mbaron këtu
24/06 21:13
Top News-“Lufta e tretë nis nga Britania”/Kërcënimi i aleatit të presidentit Putin
24/06 20:52
Top Channel/ Evropa bëhet me lekë! Viza ETIAS bëhet e detyrueshme nga viti 2023
24/06 20:11
Top Channel/ SHBA, gjykata ndalon abortin/ Nisin protestat jashtë gjykatës së lartë amerikane
24/06 19:57
Top Channel/ Baker kujton vizitën në Tiranë, mbi 300 mijë shqiptarë pritën diplomatin amerikan
24/06 19:46
Top News-SHBA ndalon abordin/Gjykata e lartë rrëzon vendimin e 50 viteve më parë
24/06 19:44
Top News-Kush e drejton presidentin amerikan/Biden nuk bën asnjë lëvizje pa udhëzime
24/06 19:22
Top Channel/ Ngrohja globale: “Avioni laborator” francez analizon ndikimin e ndotjes
24/06 15:20
Top News – A do sulmojë Rusia një vend të NATO/Kaliningradi dhe rreziku i tensioneve me Lituaninë
24/06 15:12
Top News – Raketat amerikane në Ukrainë/SHBA në ‘aksion’ pasi Rusia përparon në Lindje
24/06 14:48
Top News-Putin dërgon pakicat etnike për të vdekur/Kush janë luftëtarët që ‘sakrifikohen’ në Ukrainë
24/06 12:51
Top News-Trafikantët shqiptarë ‘pushtojnë’ Italinë/Linja kokainës dhe bashkëpunimi me serbo-malazez
24/06 12:49
Top Channel/ Armët në SHBA, miratohet projektligji për kontrollin e tyre
24/06 12:23
Top Channel/ Katër muaj luftë! Ukraina bën bilancin e sulmeve nga Rusia
24/06 12:20
Top News – ‘Duhet luftë që të hysh në BE!’/Serbia ironizon vendimin e Brukselit për Ukrainën
24/06 12:08
Top Channel/ Ekspozita për gazetarët e vrarë dhe të plagosur gjatë raportimit të luftës në Ukrainë
24/06 11:49
Top News – ‘Po më pret familja në Itali’/ Si tentoi shqiptari të mashtronte karabinierët
24/06 11:39