Top Channel/ Mbi 160 të vdekur nga protestat në Kazakistan, Papa Françesku i trishtuar: “Lutem…”
09/01/2022 19:02

Protestat agresive në Kazakistan kanë bërë që mbi 160 persona të mbeten të vdekur, ndërsa qindra të tjerë janë plagosur dhe mijëra të arrestuar. Konfrontimet janë intensifikuar mes ushtrisë dhe qytetarëve, të cilët presidenti në fuqi i quan një grup terroristësh, që duan të marrin pushtetin me dhunë. Kazakistani është një nga shtetet më të mëdha të Azisë Qëndrore, ndërsa më herët ka qenë pjesë e ish-Bashkimit Sovjetik. Për të ndihmuar në luftën ndaj protestuesve, Rusia madje ka dërguar edhe disa trupa ushtarakë në ndihmë ndaj presidentit Kassym-Jomart Tokajev. Ky i fundit në një konferencë për shtyp ka urdhëruar policinë të hapë zjarr pa paralajmërim. Shumë shtete të botës kaun bërë thirrje për ulje në dialog dhe zgjidhje paqësore të krizës, ndërsa së fundmi këtyre thirrjeve i është shtuar edhe Papa Françesku. Gjatë lutjes javore në sheshin e Shën Pjetrit, Papa ka shprehur ngushëllimin për viktimat e trazirave në Kazakistan dhe bëri sërish thirrje për dialog.

Top News/ 34 të vdekur e dhjetëra të zhdukur/ Bilanc tragjik në Itali, mbytet varka me emigrantë
22/06 13:24
Top News/ Dy ditë debat për Qeverinë e re. Në Shkup nis seanca, Mickoski ‘fryn’ kabinetin
22/06 13:23
Top News/ Putin paralajmëron Perëndimin/ Po zhvillon triadat bërthamore të avancuara
22/06 13:22
Top News/ 155 viktima nga i nxehti në Meksikë/ Autoritetet ngrenë alarmin- Mos dilni jashtë
22/06 13:09
Top Channel/ Ç`po thurin Vucic dhe Macron: Kujdes Kosovën, vëre lart në axhendë!
22/06 12:36
Top Channel/ Shkup, votohet qeveria e re: Në koalicionin e VMRO DPMNE, edhe katër parti shqiptare!
22/06 12:35
Top Channel/Përplasje me Kinën në Detin e Kinës Jugore, Filipinet nuk aktivizojnë paktin me SHBA-në!
22/06 12:34
Top News/ Sabrina Carpenter thyen rekordin në listat e Mbretërisë së Bashkuar
22/06 12:27
Top News/ Izraeli kërkon ndryshimin e AND-së së Palestinës: Gaza e Bregu Perëndimor, jo më bashkë
22/06 11:42
Top News/ Zyrtari i NATO-s zbut Vuçiçin. Presidenti serb bisedë me komandantin e Aleancës
22/06 11:28
Top News/ Izraeli sulm ajror pranë Kryqit të Kuq/Humbin jetën 22 të strehuar nga misionet humanitare
22/06 11:08
Top News/ Putin në Korenë e Veriut/ SHBA stërvitje ushtarake me Korenë e Jugut dhe Japoninë
22/06 10:19
Top News/ Popullariteti i Putin ka rënë, njerëzit të frikësuar dhe të mbytur nga pushteti
22/06 08:45
Top News/ SHBA armë drejt Izraelit/ Netanyahu: Do shpëtojmë pengjet dhe do mbrojmë vendin
22/06 08:15
Top News/ Frika e Putin, pas revoltës së Prigozhin shefi i Kremlinit kontroll ushtrisë
21/06 23:30
Top News/ Izraeli breshëri raketash drejt Gazës dhe Libanit, tensionohet situata në rajon
21/06 23:00
Top News/ Rriten tensionet në Lindjen e Mesme, Izraeli aktivizon artilerinë kundër Hezbollah
21/06 22:30
Top News/ Izraeli tërheq ushtrinë nga Gaza, Katari ende shpresë për armëpushim
21/06 21:57
Top Channel/ Greqia në alarm për zjarret, 64 vatra brenda një dite
21/06 21:24
Top Channel/ Ethet e debatit Trump-Biden! Pak ditë nga përballja mes dy kandidatëve për president
21/06 19:57